10.4
17:54

Καθάρισε με Πέκχαρτ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου στο άδειο ΟΑΚΑ, με τον Τόμας Πέκχαρτ να είναι η χρυσή αλλαγή του Πογέτ, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε λιγότερο από δέκα λεπτά, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Ένωση. Μακριά από τον καλό της εαυτό ξανά η ΑΕΚ, που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες για 30 λεπτά, λόγω της αποβολής του Κορδέρο.

Είχε τον έλεγχο, δεν σκόραρε

Ορεξάτοι μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας από το πρώτο κιόλας λεπτό τον έλεγχο. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, σπαταλώντας χωρίς ουσία τις φορές που βρέθηκαν στην περιοχή του Πανιωνίου.

Στο 9ο λεπτό ο Μπουονανότε είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Ντίντα βρέθηκε  μπροστά στον Διούδη και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος με ωραία προσωπική ενέργεια, προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, που όμως μπλόκαρε την μπάλα.

Στον 19ο λεπτό ήρθε η σειρά του Βάργκας, που έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τα επόμενα λεπτά ο Πανιώνιος ανέβασε λίγο τον ρυθμό του, πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να δημιουργεί την επόμενη φάση της στο 28ο λεπτό. Τότε ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή, πέρασε την μπάλα στον Αραβίδη, ο οποίος σέντραρε, με τον Γιόχανσον να πιάνει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πανιωνίου.

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε από τον Πανιώνιο, με τον Μπακασέτα να πιάνει ένα δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 23ο λεπτό ο Πανιώνιος βρήκε δίχτυα με τον Ανσαριφάρντ, αλλά ο βοηθός ακύρωσε σωστά το γκολ ως οφ σάιντ.

Δύο αλλαγές, δύο γκολ

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πανιώνιο να πιέζει, ωστόσο οι Μπαρμπόσα και Πέκχαρτ που μπήκαν ως αλλαγές καθάρισαν το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πιέσουν ώστε να σκοράρουν, με την Ένωση να έχει χάσει τα καλά της πατήματα. Μάλιστα, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία σημαντική ευκαιρία, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ.

Ότι δεν έκαναν οι δύο ομάδες για 68 λεπτά, κατάφεραν να το κάνουν οι δύο αλλαγές του Τζεμπούρ, Πέκχαρτ και Μπαρμπόσα. Στο 73ο λεπτό ο Μπαρμπόσα μετά από ατομική ενέργεια, σέντραρε, με τον Πέκχαρτ με τακουνάκι να νικάει τον Διούδη και να ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ, ένα λεπτό μετά την αποβολή του Κορδέρο που άφησε την ΑΕΚ με 10 παίκτες.

Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία των Κιτρινόμαυρων, που παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα κατάφεραν να σκοράρουν ξανά. Συγκεκριμένα, η χρυσή αλλαγή του Πογέτ, Τόμας Πέκχαρτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά στο 80ο λεπτό, καθώς βγήκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και με σουτ κέρδισε ξανά τον Διούδη.

Μετά το 2-0 ο Πανιώνιος προσπάθησε να βγει στην επίθεση, αλλά όσες ενέργειες και αν έκανε βρήκαν μπροστά τους είτε την άμυνα της ΑΕΚ, είτε τον Μπαρόχα.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Ντίντακ, Άρθο, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Κορδέρο, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπουονανότε (74’ Λαμπρόπουλος), Αραβίδης (68’ Μπαρμπόσα), Βάργκας (68’ Πέκχαρ)

Πανιώνιος: Διούδης, Βλάχος Β, Πατσατζόγλου, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος (78’ Βιγιάλμπα), Σιώπης, Καθάριος (68’ Καραμάνος), Μπακασέτας, Μασούρας (75’ Μπαργκάν), Ανσαριφάρντ