08.4
20:51

Λιόν για Champions League

Η Λιόν πέρασε από το “Λα Μοσόν” νικώντας με 2-0 τη Μονπελιέ, χάρη σε δύο γκολ του Κορνέ, κι έπιασε τη Μονακό – η οποία δοκιμάζεται στη Λιλ – στη δεύτερη θέση της Ligue 1

Δεν κόλλησε ούτε στο  “Λα Μοσόν” η Λιόν, νικώντας την Μονπελιέ με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Μαξουέλ Κορνέ. Τρίτη διαδοχική νίκη για την Ολιμπίκ (μετά από αυτές κόντρα σε Ναντ και Λοριάν), η οποία παραμένει αήττητη από τις 21 Φλεβάρη και την ήττα από τη Λιόν.

Στο 34ο λεπτό, ο 19χρονος Γάλλος άσος (γεννημένος στην Ακτή Ελεφαντοστού) υποδέχθηκε την μπάλα μετά τη συνεργασία των Λακαζέτ και Φερί, με κεκτημένη ταχύτητα απέφυγε το μαρκάρισμα του Κονγκρέ κι άνοιξε το σκορ για τη Λιόν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 40′, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, της Λιόν αλλά και τους ματς. Πιο εύκολο σε σχέση με το πρώτο, με την μπάλα να έχει περάσει πρώτα από τα πόδια των Φερί και Λακαζέτ.

Με αυτή τη νίκη, η Λιόν εξασφάλισε ότι θα είναι στην τριάδα – η οποία οδηγεί στο ChampionsLeague της επόμενης περιόδου – μετά και το πέρας της 33ης αγωνιστικής.

Την Κυριακή, η τέταρτη και πέμπτη της κατάταξης, Ρεν και Νις, αναμετρώνται μεταξύ τους ενώ η δεύτερη Μονακό, φιλοξενείται από τη Νις.

Η Λιόν έπιασε στη δεύτερη θέση τη Μονακό και θα δώσει μάχη τόσο για να εξασφαλίσει την παρουσία της στο ChampionsLeague της ερχόμενης περιόδου, όσο και για να το κάνει αποφεύγοντας την ταλαιπωρία των προκριματικών.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουντρέν, Ρεμί, Ίλτον, Κονγκρέ, Ρουσιγιόν, Σαϊχί (43′ Νταμπό), Σανσόν, Μπουντεμπούζ, Μαρτέν, Γιαταμπαρέ (61′ Σουλεϊμάν Καμαρά), Νίνγκα

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ζαγέτ, Γιανγκά-Εμπιουά, Ουμιτί, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Φερί, Νταρντέρ (69′ Τολισό), Γκεζάλ (77′ Βαλμπουενά), Λακαζέτ, Κορνέ (86′ Φεκίρ)