05.4
06:56

«Ρεκόρ» φάουλ! Τυχαίο; Δεν νομίζω…

Τα διαιτητικά παράπονα της ΑΕΚ στα ντέρμπι δεν έχουν τελειωμό με τη Βασίλισσα να «φωνάζει» για σφυρίγματα που όχι απλά επηρεάζουν το αποτέλεσμα, αλλά είναι εκείνα που δίνουν τη νίκη στο αντίπαλο.

Την ήττα σε ακόμα ένα ντέρμπι γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία μέσα στο ΟΑΚΑ στάθηκε στο ύψος της, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες, αλλά και από τα σφυρίγματα των Αναστόπουλου, Καρακατσούνη και Ανδρικόπουλου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… εφιαλτικό για τη Βασίλισσα, η οποία από πολύ νωρίς φορτώθηκε με φάουλ και μάλιστα σε παίκτες κομβικής σημασίας, με αποτέλεσμα να είναι μαζεμένη στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, δίνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να βρεθεί ακόμα και στο +15.

Το… «χάδι» δινόταν φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκό, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει ρυθμό και να κάνει το παιχνίδι της. Τα 30 κερδισμένα φάουλ άλλωστε των «πρασίνων» μόνο τυχαία δεν είναι και μάλιστα αποτελούν το νέο… ρεκόρ του Παναθηναϊκό, καθώς είναι τα περισσότερα που έχει πάρει τη φετινή σεζόν, μετά τα 27 στα εντός έδρας παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Πέραν των φάουλ, οι τρεις ρεφ δεν είδαν ποτέ βήματα του Έλιοτ Ουίλιαμς στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αντίθετα καταλόγισαν φάουλ στη συγκεκριμένη φάση και δύο βολές για τον παίκτη, τη στιγμή που η αναμέτρηση βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού και το σκορ ήταν 72-71.

Η Βασίλισσα διεκδικεί στα ίσια τις νίκες στα ντέρμπι και αυτό τρομάζει και φαίνεται από τις αντιδράσεις των πρωτοπόρων…