04.4
18:55

Στάθηκε στο ύψος της αλλά έχει δρόμο ακόμα…

Όταν την άφησαν οι διαιτητές να κάνει το παιχνίδι της, η Βασίλισσα κατάφερε να κοντράρει στα ίσια τον Παναθηναϊκό, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει τη νίκη και ηττήθηκε με 78-71. Η διαφορά επιπέδου και ποιότητας φάνηκε στα τελευταία λεπτά, όταν η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ, έκανε λάθος επιλογές και άφησε τους γηπεδούχους να πάρουν κεφάλι.

Ο αγώνας:

Περίοδος… τραγωδία ήταν η πρώτη για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε νωθρά στο παρκέ του ΟΑΚΑ και δεν μπορούσε να βρει στόχο. Ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο 5-0 ανέβασε τη διαφορά με τους Καλάθη και Γιάνκοβιτς, με τον Κατσίβελη να κάνει δύο σερί λάθη. Ο Μαυροκεφαλίδης στο 3’ άνοιξε το σκορ για την Ένωση (5-2), με τους Κιτρινόμαυρους να πατούν καλά στην άμυνα, αλλά να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην επίθεση. Ο Χέρστον στο 5’ έκανε ο 8-6 και ο Μιλόσεβιτς με ασίστ στον Λουκά μείωσε στους 2 (10-8). Την ισοφάριση για τη Βασίλισσα έκανε ο Μαυροκεφαλίδης, ενώ στη συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα σερί 10-0, έγραψαν το 20-10 στο 8’. Ο Καλαμπόκης μετά από κλέψιμο ήταν από εκεί για να μειώσει και ο Ζήσης Σαρικόπουλος που μπήκε για να ψηλώσει το σχήμα βοήθησε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση διαμορφώνοντας το 23-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αμφότερες οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας να ξεκολλήσει στο 13’, με τον Γιάνκοβιτς να κάνει το 25-15. Ο Σάκοτα μετά από ασίστ του Καλαμπόκη μείωσε σε 25-17, με τον Σαρικό να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι στα σκριν προσπαθώντας να ανοίξει διαδρόμους στους συμπαίκτες του προς το καλάθι. Στο 16’ ο Ζήσης έκανε το 28-19, οι Φώτσης και Κάρτερ με τρίποντα το 31-22 και ο Λουκάς με τρίποντο το 37-25, με τη Βασίλισσα να είναι πολύ άστοχη, έχοντας πρόβλημα στην περιφέρεια. Ο Καλαμπόκης έγραψε το 39-29 και ο γκριν με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου το 41-32.

Με την ΑΕΚ να μπαίνει πολύ δυνατά στην επανάληψη, η ψαλίδα «έκλεισε», με τους Κιτρινόμαυρους να μειώνουν σε 41-38 με τους Λουκά, Μαυροειδή και Καλαμπόκη να σκοράρουν. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει στόχο μετά από τρία λεπτά, με τον Χαραλαμπόπουλο να ανεβάζει τη διαφορά με τρίποντο κάνοντας το 44-38. Η Ένωση είχε τρεις ευκαιρίες να μειώσει, ωστόσο οι επιλογές με τα τρίποντα ήταν λανθασμένες. Ο Μαυροειδής στο 26’ έκανε 46-42, ο Καλαμπόκης με 2/2 βολές το 46-44, όμως ο Διαμαντίδης μπήκε και έδωσε λύσεις. Με δύο τρίποντα έδωσε αέρα στον ΠΑΟ (51-44), όμως ο Κατσίβελης με θράσος στην επόμενη φάση σηκώθηκε μπροστά του και μείωσε. Ο Μαυροειδής στο 28’ έκανε το 53-51 και ο Σάκοτα διαμόρφωσε το 57-56 της τρίτης περιόδου.

Με τον Γκιστ στο 31’ να κάνει το 59-56 ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Λουκά να ισοφαρίζει στο 32 με τρίποντο κάνοντας το 59-59. Στο 33’ ο Μαλίκ Χέρστον έδειξε την τεράστια αξία του και με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ΑΕΚ με 62-61, αναγκάζοντας τον ΠΑΟ σε τάιμ άουτ. Ένα κερδισμένο καλάθι και φάουλ στον Μιλόσεβιτς έκανε την ΑΕΚ να περάσει μπροστά στους +4 (65-61), ωστόσο ο Καλάθης μείωσε σε 63-65 στο 35’. Στο 37’ ο Φελντέιν ήταν εκείνος που ισοφάρισε για τους πράσινους σε 67-67, ωστόσο ο Κατσίβελης με 2/2 έκανε το 69-67 υπέρ της. Ο Ζντόβτς αποφάσισε να περάσει εκτός τους Λουκά και Μπράουν, τη στιγμή που τραυματίστηκε και ο Χέρστον τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Κάρτερ πάτησε γραμμή στο 39’, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και τον ΠΑΟ να είναι στο 72-71, με τον ίδιο να κάνει το 5ο του φάουλ, δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟ να ανεβάσει τη διαφορα σε 74-71. Ο Μιλόσεβιτς δοκίμασε το τρίποντο, χάνοντας την επίθεση για την ΑΕΚ, με τον Ουίλιαμς να σκοτώνει τη Βασίλισσα κάνοντας το 77-71. Επόμενη και τελευταία αγωνιστική με τον Αρκαδικό εντός έδρας.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς):  Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 14 (5 ριμπ.), Φελντέιν 2, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 10 (1 τριπ. – 6 ασ), Παπαγιάννης 3, Γουίλιαμς 24 (1 τριπ.), Χάντερ 4.

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Χέρστον 7 (1 τριπ. – 4 κλεψ.), Μιλόσεβιτς 8, Γκριν 3 (1 τριπ. – 3 ασ), Μαυροκεφαλίδης 16 (2 τριπ. – 8 ριμπ.), Κάρτερ 4 (1), Μπράουν, Σαρικόπουλος 4 (5 ριμπ.), Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 9 (1 τριπ. – 3 κλεψ.), Μαυροειδής 6.