03.4
17:55

Διπλό αναζητείται…

Η ΑΕΚ ήρθε στη Μυτιλήνη για να παίξει για πρώτη φορά επίσημο παιχνίδι, γνώρισε την εγκάρδια φιλοξενία από τους φίλους της στο νησί, αποθεώθηκε κατά την άφιξη της, ωστόσο δεν κατάφερε με την εμφάνισή της να κάνει τους πάνω από 2000 φίλαθλους της που ήρθαν στο δημοτικό στάδιο της Μυτιλήνης να χαμογελάσουν καθώς, ήρθε ισόπαλη με 0-0 απέναντι στην Καλλονή.

Φουριόζα και με διάθεση για γρήγορο γκολ μπήκε η Ένωση στο παιχνίδι, με τον Τζεμπούρ, τον Βάργκας αλλά και τον Μπαρμπόσα να δημιουργούν τις προϋποθέσεις για να πετύχει η ΑΕΚ το πρώτο τέρμα στο παιχνίδι. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Τζεμπούρ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ωστόσο δε έβαλε καλά το κορμί και δεν πρόλαβε να αγγίξει τη μπάλα (θα ήταν αρκετό) για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του ήδη νικημένου Δαύκα.

Στο έκτο λεπτό ο Κολοβέτσιος βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, κοντρόλαρε τη μπάλα ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καθόλου καλό με την ΑΕΚ να μην ανοίγει το σκορ ούτε σε αυτή την καλή πολύ καλή στιγμή.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ωστόσο δεν ήρθε κάποια άλλη κλασική ευκαιρία για γκολ αν εξαιρέσουμε τα σουτ του Μπουονανότε και Βάργκας που κατέληξαν είτε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της ΑΕΛΚ είτε ψηλά άουτ.

Η ομάδα της Μυτιλήνης ανέβασε ρυθμό, καθώς μετά το 15 η ΑΕΚ άφησε τον μονόλογο, και είχε ένα δυνατό σουτ από τον Μανούσο και ένα του Γιορέντε που όμως και αυτά δεν ανησύχησαν τον Μπαρόχα καθώς πέρασαν αρκετά ψηλά πάνω από την εστία του.

Όλα στο μηδέν

Λιγοστές οι καλές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες. Η Καλλονή αφοσιώθηκε κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει τον καλό ρυθμό που είχε μόνο στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού. Στο 64’ ο Πογέτ πέρασε μέσα τον Αραβίδη στη θέση του Μπαρμπόσα και στο 68’ είχαμε ένα καλό σουτ μακρινό από τον Γκάλο. Λίγα λεπτά αργότερα στο 71’ ο Μπουονανότε προσπάθησε να επιχειρήσει σουτ χωρίς αποτέλεσμα. Στο ίδιο λεπτό ο Κάρλσον της Καλλονής βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Μπαρόχα να προλαβαίνει τη μπάλα, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος είχε μία ακόμη καλή στιγμή για την ομάδα του. Ο Πογέτ σε αυτό το σημείο πέρασε στο παιχνίδι και τον Πέκχαρτ που δεν είχε τελικά κάποια καλή στιγμή μέχρι το τέλος του ματς.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 85’ με σουτ του Μπουονανότε που είχε καλή συμμετοχή σήμερα στο παιχνίδι, το οποίο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια οι αμυντικοί της ΑΕΛΚ έδιωξαν τη μπάλα. Ο ρυθμός στο παιχνίδι ανέβηκε στα τελευταία λεπτά αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ με την ΑΕΚ να έρχεται ισόπαλη με την Καλλονή σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο θέαμα.

Οι συνθέσεις:

Καλλονή: Δαύκος, Μίκιτς (83’ Σπυρόπουλος), Βάλιος, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μπλάζιτς, Καλτσάς, Γεωργίου, Μανούσος (79’ Κάρλσον), Φαβάλι (86’ Ούκα), Γιορέντε

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γκάλο, Σιμόες, Μάνταλος (86’ Γιόχανσον), Μπουονανότε, Μπαρμπόσα (64’ Αραβίδης), Βάργκας, Τζεμπούρ (77’ Πέκχαρτ)

Κάρτες: Σιμόες 89’, Άρθο 90+