26.3
16:48

Άνετη και ωραία!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα η ΑΕΚ πήρε εύκολη νίκη με 92-57 κόντρα στον Κολοσσό, με τους Μιλόσεβιτς, Καλαμπόκη αλλά και τον Σάκοτα στην τελευταία περίοδο να κάνουν εκπληκτικό ματς. Χρόνο πήρε και ο Σαρικόπουλος, ο οποίος στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε έξω από τα νερά του, ωστόσο στην τελευταία περίοδο βρήκε τα βήματά του και βοήθησε κάτω από το καλάθι.

Ο αγώνας:

Εξαιρετικό ήταν το δεύτερο μισό το πρώτου δεκαλέπτου για την ΑΕΚ, με τους Κιτρινόμαυρους να είναι εύστοχοι σε τρίποντα, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση. Στο ξεκίνημα η Ένωση μπήκε μουδιασμένα και στο 3’ ο Μπράουν έκανε το 3-2, με τον Σαρικόπουλος να εμφανίζεται έξω από τα νερά του, λόγω των πολλών αγώνων που έχει μείνει στον πάγκο. Στο 5’ ο Χέρστον έκανε το 8-5 και από εκεί και πέρα η ΑΕΚ πήρε θέση οδηγού στην αναμέτρηση.  Με ένα σερί 12-0, μετά από καλάθι και φάουλ στον Μιλόσεβιτς, τρίποντο και κάρφωμα από τον ίδιο αλλά και τρίποντο του Καλαμπόκη η ΑΕΚ έκανε το 19-6. Ο Κολοσσός αντέδρασε με ένα 4-0 του Σαλούστρου στο 8’ (19-13), ωστόσο ο Λουκάς με 4 σερί πόντους ανέβασε ξανά τη διαφορά στους +10, με το Καλαμπόκη να γράφει το 26-14 στο 9’.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με αιφνιδιασμό από την ΑΕΚ και τον Καλαμπόκη να κάνει το 30-14. Η Ένωση κατέβασε ρυθμό με τον Λίντεν να πετυχαίνει τρίποντο (32-23) και τον Μαυροειδή να είναι εύστοχος σε δύο βολές (34-23). Ο σέντερ της Βασίλισσας σκόραρε ξανά με ασίστ στυλ αλέι ουπ από τον Καλαμπόκη, ενώ λίγο αργότερα στο 15’, έκανε το 40-23. Ο Κατσίβελης μετά από λάθος πάσα στον Χέρστον χρεώθηκε με φάουλ στον Ρέλεφορντ στο 17΄(42-27), με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ μπροστά με 45-28.

Με τρίποντο του Κατσίβελη μπήκε η Βασίλισσα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μιλόσεβιτς και Χέρστον στο 23’ να κάνου το 52-30. Η Ένωση έπαιξε καλά στην άμυνα, με τον Κολοσσό να κάνει πολλά λάθη και να είναι άστοχος. Ο Ρέλεφορντ έκανε το 52-35 με τρίποντο, όμως ο εξαιρετικός Μιλόσεβιτς με ένα εκπληκτικό μπάσιμο στη ρακέτα ανέβασε ξανά τη διαφορά (54-37). Οι δύο ομάδες έκαναν διαδοχικά λάθη στο 27’, με τον Σαλούστρο να κερδίζει τελικά το φάουλ και να κάνει το 54-28. Ο Καλαμπόκης με τρίποντο έγραψε το 57-38, ο Κάρτερ κάρφωσε και ο Καλαμπόκης στον αιφνιδιασμό έγραψε το 61-39 της τρίτης περιόδου.

Το πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, ο Αχόνεν πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 61-41, ο Γκριν ωστόσο λίγο αργότερα πέτυχε εκπληκτικό τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης της ΑΕΚ (64-42). Στο 34’ ο Σάκοτα πέτυχε το 68-44 μετά από κερδισμένο φάουλ του Σαρικόπουλου, με τον αρχηγό να κερδίζει το φάουλ και τεχνική ποινή πάνω στον Λαρεντζάκη για διαμαρτυρία και στη συνέχεια μετά από 3/3 βολές, πέτυχε και τρίποντο, γράφοντας το 76-44.Ο Γκριν όπως στο ξεκίνημα έτσι και στο 37’ πέτυχε νέο τρίποντο και ο Σαρικόπουλος με μαχητικότητα κάτω από το καλάθι έκανε το 83-50 και κάπου εκεί, ο Κολοσσός δεν μπορούσε να αντιδράσει με την Ένωσηνα παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 45-28, 61-39, 92-57

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 15 (1), Μπράουν 7 (1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3 (1), Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15 (2), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 8, Καλαμπόκης 17 (3), Μαυροειδής 8.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4, Μανωλόπουλος 6 (1), Ντέιβις 14, Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 7, Γεωργαλλής 1, Λίντεν 3 (1), Αγγελάκος 2, Αχόνεν 3 (1), Λιούις 6 (2).