20.3
15:01

Μαύρα χάλια

Η κάκιστη ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, με γκολ του Πάουλο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Άφαντη η επιθετική της λειτουργία, πολλά λάθη στην άμυνα και ακόμα τρεις χαμένοι βαθμοί στη μάχη για ένα καλό πλασάρισμα στα πλέι οφ.

Το χειρότερο ματς της έκανε σήμερα η Ένωση, η οποία ενώ φαινόταν ότι θα κρατούσε τελικά το 0-0, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά και η ΑΕΚ παραμένει χωρίς νίκη σε τέταρτο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς.

Κάκιστη ΑΕΚ

Το χειρότερο πρώτο της ημίχρονο έκανε η ΑΕΚ στο Αγρίνιο, κόντρα στον Παναιτωλικό, μετρώντας δύο σουτ και… μισή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα, πίεσαν την Ένωση, με τους Κιτρινόμαυρους να μπλοκάρουν και να μην μπορούν να αντιδράσουν. Ωστόσο, όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβασαν λίγο την απόδοσή τους, έκοψαν τον ρυθμό του Παναιτωλικού, αλλά δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν.

Στο 16ο λεπρό ο Μύγας έπιασε ένα πολύ καλό σουτ με τον Μπαρόχα να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ στο 27’ ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα σε ένα σουτ του Γκάλο. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα, ο Τζεμπούρ έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή ήταν κακή και αδύναμη, με τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού να μπλοκάρει.

Στο 34ο λεπρό ένα σουτ του Ντίντακ πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε λίγο αργότερα ακόμα ένα που επεχείρησε ο Μύγας. Σο 42ο λεπτό έγινε η μοναδική ευκαιρία του αγώνα, με τον Τζεμπούρ να μπαίνει στην περιοχή, αλλά οι δυνάμεις του τον εγκατέλειψαν και το σουτ που έκανε μάζεψε εύκολα ο Κυριακίδης. Ο Παναιτωλικός δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου απείλησε ξανά με σουτ του Ουάρντα, ωστόσο ο Μπαρόχα έκανε ακόμα μια καλή απόκρουση και κράτησε το μηδέν.

Ανέβηκε, αλλά έχασε στο 94’

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να πετύχει κάποιο γκολ και να πάρει τη νίκη. Οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν, αλλά οι τελικές προσπάθειες δεν ήταν αυτές που έπρεπε.

Στο 67ο λεπρό η Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ που κέρδισε ο Μπουονανότε, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 70ο λεπτό ο Μαρκόφσκι σούταρε, με τον Μπαρόχα να μην ανησυχεί.

Η μεγαλύτερη φάση για την ΑΕΚ και για τον αγώνα έγινε στο 73ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λαμπρόουλος έπιασε την κεφαλιά, με τον Κυριακίδη να διώχνει εντυπωσιακά και στη συνέχεια της φάσης να μαζεύει την μπάλα.

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ώστε να κλέψει τη νίκη. Ο Μάνταλος πέρασε στον Τζεμούρ, αυτός γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Μπουονανότε να σουτάρει και να την στέλνει άουτ.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει η Ένωση, το έκανε ο Παναιτωλικός στο 94ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός κέρδισε το κόρνερ, η μπάλα έμεινε στα καρέ της ΑΕΚ και μετά από φάση διαρκείας ο Πάουλο σκόραρε, δίνοντας τη νίκη στον Παναιτωλικό.

Παναιτωλικος: Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Ρουμπουλάκου, Πάουλο, Μάκος, Μουνιόζ, Ουάρντα (89’ Βασιλείου), Φερέιρα (72’ Βασιλούδης), Μαρκόφσκι (83’ Κλέσιο)

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Ντίντακ, Άρθο, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Γιόχανσον (63’ Κορδέρο), Μάνταλος, Αραβίδης (77’ Αραβίδης), Βάργκας (60’ Μπουονανότε), Τζεμπούρ

Κίτρινες: Βάργκας, Φερέιρα, Μάκος, Μάνταλος, Ντίντακ,

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)

Επόπτες: Πετρόπουλος – Φραγκιαδάκης

4ος: Μουρτζάκης