19.3
16:15

Φινάλε με ισοπαλία για τους Μάγκες

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε με ισοπαλία τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια της Handball Premier, καθώς στην αυλαία του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ισόπαλη με 20-20 κόντρα στον Πανελλήνιο. Έχασε την ευκαιρία στο τέλος η Ένωση να πάρει τη νίκη και το πλεονέκτημα στα πλέι άουτ

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ για τη νίκη και ήδη από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα φάνηκε ποια θα είναι η ομάδα που θα έχει τον κύριο λόγο.

Με όπλο της την σφιχτή άμυνα, η Ένωση περιόρισε αρκετά τον Πανελλήνιο, ο οποίος δεν μπορούσε όχι μόνο να σκοράρει, αλλά τις περισσότερες φορές δυσκολευόταν και να σουτάρει.

Και αυτό γιατί ο Χάρις Πλεχ ήταν σε καλή μέρα και με τις αποκρούσεις του συνέβαλε στο προβάδισμα της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος. Οι Μάγκες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 11-8 υπέρ τους και τους Μπακαούκα, Φάμπατς και Γεωργιάδη να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κύλησαν υπέρ της Ένωσης, ωστόσο από το 35’ μέχρι το τέλος η κατάσταση ανετράπη και οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά τέρματα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και μάλιστα προηγήθηκαν ακόμα και με δύο τέρματα, ωστόσο η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με τον Μπακαούκα να είναι σε σούπερ βραδιά ισοφάρισε.

Η Ένωση είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα, ωστόσο ένα λάθος των Κιτρινόμαυρων δεν επέτρεψε στην ομάδα να πετύχει το νικητήριο γκολ. Το τελικό σφύριγμα όμως βρήκε ισόπαλη την ΑΕΚ με τον Πανελλήνιο με σκορ 20-20.