19.3
16:57

Νοοτροπία ηττοπάθειας και σας πήρανε χαμπάρι

Πένυ Μακρή

Τα αδύνατα δυνατά για να μετατρέπει σε ντέρμπι δικά της ματς κάνει η ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε στο Ρέθυμνο με 70-69 χάνοντας διαφορά ακόμα και 12 πόντων την οποία είχε χτίσει στο 3ο δεκάλεπτο. Καλή στην άμυνα, τραγική επιθετικά και με πολλά λάθη

Νοοτροπία… looser και Άγιος ο Θεός στην ΑΕΚ, η οποία εξέπληξε την περασμένη εβδομάδα με την εμφάνιση της κόντρα στον Ολυμπιακό και απογοήτευσε στο Ρέθυμνο, χάνοντας για ακόμα μια φορά δικό της παιχνίδι.

Ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο και ένα αρκετά καλό τρίτο δεν ήταν αρκετά για να δώσουν στην Ένωση τη νίκη, η οποία αν και εμφάνισε πολύ καλά δείγματα στην άμυνα, στην επίθεση ήταν κακή και κατάφερε να χάσει διαφορά 12 πόντων κόντρα σε μια ομάδα, η οποία απλά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και… αισθάνθηκε την ηττοπάθεια του αντιπάλου της.

Ο αγώνας:

Με τρομερή ενέργεια και αποφασιστικότητα να μπει και να «τελειώσει» από νωρίς το ματς στο Ρέθυμνο μπήκε η ΑΕΚ, η οποία με ένα σερί 9-0 στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήρε τη διαφορά και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων αλλά και την όρεξη του Λουκά Μαυροκεφαλίδη πήρε κεφάλι. Οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά άστοχοι και κατάφεραν στο 5’ να μειώσουν σε 6-11 με τον Χάροου, με την Ένωση να κρατά τη θέση του «οδηγού», με τον Λουκά να πετυχαίνει 8 πόντους και τους Παπαντωνίου και Μιλόσεβιτς από 4.

Η Βασίλισσα κράτησε διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο 13’ το σκορ ήταν 24-17 υπέρ της, ωστόσο δύο σερί φάουλ στον Μάντεν μείωσαν τη διαφορά (19-24). Εκεί, πήρε… πρωτοβουλία ο Ντούσαν Σάκοτα και τέσσερις σερί πόντους έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ (28-19), όμως από εκεί και πέρα επικράτησε… σύγχυση. Η αστοχία των Κιτρινόμαυρων έδωσε την ευκαιρία στο Ρέθυμνο να μειώσει (23-28)λ ο Γκριν με τρίποντο στο 17’ έκανε το 31-23, αλλά μετά από αποτυχημένες προσπάθειες της Βασίλισσας, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στο καλάθι με τον Μάντεν (31-33). Ο Λουκάς έκανε στο 19’ το 36-31 για την Ένωση και ο Μωραΐτης με τρίποντο το 33-39 του ημιχρόνου.

Με τον Λουκά να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της ΑΕΚ για το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η 3η περίοδος, με την ομάδα του Ζντόβτς να κάνει το 41-33. Τα δύο γρήγορα λάθη όμως του ίδιου μαζί με τον Κατσίβελη έδωσαν δικαίωμα στο Ρέθυμνο να μειώσει. Κάρτερ και Κατσίβελης στο 24’ έκαναν το 45-36, ενώ με τρίποντα των Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσερβιτς η Ένωση άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο 27΄(55-45). Ο Καλαμπόκης ήταν εκείνος που έκανε το +12 για τη Βασίλισσα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, Ο Ντ. Κάρτερ και ο Μάντεν μείωσε στο 28’ σε 49-57, ωστόσο η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το 30’ (52-59).

Το Ρέθυμνο δεν σήκωσε «λευκή σημαία» και βλέποντας την ΑΕΚ να είναι επιρρεπής στα λάθη και κακή στο επιθετικό κομμάτι πίεσε και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Στο 33’ το ματς ήταν 54-61, ωστόσο οι Σάκοτα και Κατσίβελης με δύο άστοχα σουτ έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους να μειώσουν (56-61). Λίγο αργότερα ξανά ο Κατσίβελης αλλά αυτή τη φορά και ο Κάρτερ με συνεχόμενα τρίποντα δεν βρήκαν στόχο και ο Μάντεν έγραψε το 58-61. Ο Καλαμπόκης με τρίποντο στο 35’ ξεκόλλησε την Ένωση (59-64), όμως Σάφτεναρ και Μάντεν με 2 κερδισμένα φάουλ έφτασαν την ΑΕΚ στο… μισό καλάθι, μέχρι το 38’ όπου οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά (67-66). Η Βασίλισσα πάλεψε αλλά δεν είχε επιθετικές λύσεις,, και ο Κάρτερ με τρίποντο στο 39’ έγραψε το τελικό 70-69.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5, Μάντεν 16, Σάφτενααρ 14, Τσακαλέρης, Χάροου 10, Στόουν 13, Κάρτερ 12, Θεοδωρίδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7, Γκριν 6, Μαυροκεφαλίδης 20(9 ριμπάουντ), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 5.