16.3
06:53

Η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νύχτα της ΑΕΚ (pics + vid)

Σαν σήμερα πριν από 39 χρόνια η ΑΕΚ πέτυχε την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου κόντρα στην πανίσχυρη εκείνη την εποχή, Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς και ο κόσμος της έζησε μια… τρελή νύχτα που ακόμα και σήμερα δεν έχει ξεχάσει.

Όταν φεύγεις από την Αγγλία με ένα 3-0 στην… πλάτη τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα έως ακατόρθωτα στη ρεβάνς. Αυτό όμως δεν ίσχυε για την ΑΕΚ, η οποία πίστεψε στην ανατροπή και την πέτυχε το βράδυ της 16ης Μαρτίου στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το σκορ για την Ένωση άνοιξε στο 11’  ο τραυματίας Θωμάς Μαύρος (είχε τραυματιστεί στο ματς με τον Ολυμπιακό πριν από τρεις μέρες), ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 65’. Το 3-0 που έστειλε και τον ματς στην παράταση έκανε ο Παπαϊωάννου στο 82’, ο οποίος χρειάστηκε να… πετάξει για να σκοράρει.

Το παιχνίδι όδευε ολοταχώς για τα πέναλτι και κάπου εκεί ο Φράντισεκ Φάντροκ έκανε μία αλλαγή που έμελλε να γράψει ιστορία για τον Δικέφαλο. Αντικατέστησε τον βασικό τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Στεργιούδα με τον Χρηστίδη, τον οποίον είχε δει μέσα από τις προπονήσεις πως είναι καλός στα πέναλτι.

Η διαδικασία δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ με τον Νικολούδη να αστοχεί, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε ο Νίκος Χρηστίδης που πραγματοποίησε δύο διαδοχικές επεμβάσεις. Την πρώτη στο πέναλτι του Ίστοου και την δεύτερη σε αυτό του Γουέμπ.

Τελικά η Ένωση επικράτησε στα πέναλτι με 7-3 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του ΟΕΥΦΑ, εκεί που την περίμενε και η… μέλλουσα τροπαιούχος Γιουβέντους.

Στην επίσημη έκδοση της Ιστορίας των 90 χρόνων της ΑΕΚ που εκδόθηκε πριν από δύο χρόνια περιγράφεται η ένδοξη βραδιά του συλλόγου. Ας την δούμε:

«Η πιο μεγάλη ελληνική ανατροπή!

AEK QPR1

Τον Μάρτιο του 1977 στο Λόφτους Ρόουντ -αν και αρχικά υπήρξε σκέψη για το Γουέμπλεϊ, λόγω του μεγάλου ελληνικού ενδιαφέροντος για εισιτήρια- απέναντι στην Κουϊνς Παρκ Ρέιντζερς (δεύτερη με ένα βαθμό πίσω από τη Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα του 1976) η ΑΕΚ κινδύνευσε να τα χάσει όλα από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Αγγλοι προηγήθηκαν με 2-0 από ισάριθμα πέναλτι του Τζέρι Φράνσις. Στο 42′ ο Μπόουλς έκανε το 3-0 με γκολ οφσάιντ και τα πράγματα γίνονταν εξαιρετικά δύσκολα.

Κι όμως, η Νέα Φιλαδέλφεια γέμισε ασφυκτικά για τη ρεβάνς και η ΑΕΚ έκανε τη μεγαλύτερη ελληνική ανατροπή όλων των εποχών και μία από τις μεγαλύτερες στην Ευρώπη. Η πιο λαμπρή σελίδα της ενωσίτικης ιστορίας γράφτηκε την Τετάρτη 16 Μαρτίου του 1977!
Τα γκολ του (τραυματία από το ματς με τον Ολυμπιακό τρεις μέρες νωρίτερα) Θωμά Μαύρου στο 11′ και στο 65′ έβαλαν τις βάσεις, αλλά έπρεπε να… σταθεί στον αέρα στο 82ο λεπτό ο 35χρονος Μίμης Παπαϊωάννου για να αξιοποιήσει τη σέντρα του Τάσου και να πετύχει την… ισοφάριση.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα, μέχρι που ο «παππούς» Φράντισεκ Φάντροκ αποφάσισε να κάνει αυτό που καιρό είχε στο μυαλό του. Εχοντας δει στις προπονήσεις την ικανότητα του έμπειρου (αλλά αναπληρωματικού) τερματοφύλακα Νίκου Χρηστίδη στις αποκρούσεις των πέναλτι, σκεφτόταν ότι θα άξιζε να τολμήσει μια αλλαγή, αν προέκυπτε μια τέτοια διαδικασία. Είχε αποκαλύψει μάλιστα τη σκέψη του στον Ανδρέα Σταματιάδη και ο τελευταίος χρειάστηκε να του υπενθυμίσει ότι έπρεπε να “κρατήσουν” τη μία αλλαγή (από τις δύο που ίσχυαν τότε) για το τέλος, όταν ο τραυματίας Νικολούδης έδειχνε να χρειάζεται αντικατάσταση.

Ο Χρηστίδης σηκώθηκε για ζέσταμα και ο Στεργιούδας, βλέποντας από την εστία τι συνέβαινε, κατάλαβε ότι ο “παππούς” είχε πάρει μια απόφαση από αυτές που μπορεί να σε κάνουν ήρωα ή να σε στείλουν στην… ανεργία. Ο μέχρι εκείνη τη στιγμή φύλακας άγγελος της εστίας της ΑΕΚ, ο Λάκης Στεργιούδας, έφευγε για τον πάγκο στο 117′!

Ηρωας από τον πάγκο

AEK QPR2

Ο Νίκος Χρηστίδης «απάντησε» στο χαμένο πέναλτι του Νικολούδη, αποκρούοντας αυτά του Πίτερ Ίστοου και του Ντέιβιντ Γουέμπ και έδωσε το σύνθημα για να αρχίσει το πιο μεγάλο ξενύχτι του λαού της ΑΕΚ, μετά από εκείνο για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού στο μπάσκετ το 1968. Ο ίδιος, πάντως, έχει πει ότι πήγε αμέσως για ύπνο. Και, βέβαια, την επόμενη Κυριακή στον αγώνα με τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο επανήλθε κανονικά ο Στεργιούδας.

Χαρακτηριστικό εκείνης της διαδικασίας, η απόφαση του Μίμη Παπαϊωάννου να εκτελέσει πέναλτι, κάτι που δεν έκανε ποτέ. Οταν, όμως, ο αρχηγός είδε ότι μία από τις ελάχιστες επιλογές για τα τελευταία πέναλτι ήταν ο (πρόθυμος να εκτελέσει, αλλά ακατάλληλος για τη δουλειά αυτή, σύμφωνα με την τεχνική ηγεσία της ομάδας) Λάκης Νικολάου, πείστηκε να πάει στη “βούλα”! Και ευστόχησε, όπως και οι Τάσος, Θεοδωρίδης, Ραβούσης, Βάγκνερ, Ιντζόγλου και Ζαρζόπουλος πριν από αυτόν.

Η Γιουβέντους έκοψε το δρόμο της ΑΕΚ. Το 1-1 του ημιχρόνου στο Τορίνο (το γκολ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος) μετατράπηκε σε 4-1 στο δεύτερο ημίχρονο. Στη ρεβάνς, το γκολ του Μπέτεγκα στο 85′ το τέλος του παραμυθιού για την ΑΕΚ και έστειλε τη Γιουβέντους στον διπλό τελικό με την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Ιταλοί θα κατακτούσαν τον πρώτο τους ευρωπαϊκό τίτλο».

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Στεργιούδας (117′ Χρηστίδης) Θεοδωρίδης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου (115′ Ζαρζόπουλος) Τσάμης, Τάσος, Νικολούδης, Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Μαύρος