14.3
19:23

Καθάρισε στο 20λεπτο

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Πανθρακικού στο ΟΑΚΑ, σκοράροντας τρεις φορές, μέσα στα πρώτα 17 λεπτά της αναμέτρησης. Δύο γκολ ο Αραβίδης, ένα ο Μπουονανότε που είχε κέφια. Αυξήθηκε η διαφορά από τον Παναθηναϊκό ενόψει πλέι οφ.

Με την βροχή να μην σταματάει με τίποτα και δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε με γκολ των Μπουονανότε και Αραβίδη (2) να πάρει μια εύκολη νίκη κόντρα στον Πανθρακικό. Ανούσιο το δεύτερο ημίχρονο, μετά το 3-0 του πρώτου 45λεπρου.

20 λεπτά, τρία γκολ

Παρά την βροχή που δεν σταμάτησε να πέφτει στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα της κόντρα στον Πανθρακικό και δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Στο 2ο λεπτό ο Μάνταλος πέρασε ωραία στον Πέκχαρτ, που έβγαινε μόνος του μπροστά στον Γιούδα, ο οποίος κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα μπροστά στα πόδια του. Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Πέκχαρτ στο 2ο λεπτό, το έκανε δύο λεπτά αργότερα ο Μπουονανότε. Ο μικρός μάγος της ΑΕΚ με ατομική ενέργεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με ένα σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Στο 11ο λεπτό, η Ένωση διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Σοϊλέδης σέντραρε από αριστερά, ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0, καταφέρνοντας έξι λεπτά αργότερα να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Μάνταλος κέρδισε όλες τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή, έβγαλε στον Άραβα και αυτός από κοντά έκανε το 3-0.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές με τον Βασιλαντονώπουλο να παίρνει τη θέση του Σοϊλέδη και τον Λαμπρόπουλο του Κολοβέτσιου, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει.

Οι Κιτρινόμαυροι κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα, ωστόσο δεν απειλήθηκαν κιόλας, με το σκορ να παραμένει στο 3-0.

Ενδιαφέρον μηδέν

Πολύ χαμηλός ήταν ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 3-0 και ουσιαστικά το ματς είχε τελειώσει από νωρίς.

Η Ένωση είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, βρισκόταν στην επίθεση, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει ένα τέταρτο τέρμα, προσπαθώντας να επιτίθεται με κάτω την μπάλα, έχοντας και κάποιες καλές στιγμές με μακρινά σουτ.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνας μέχρι το τέλος του, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να σκοράρει και τέταρτο γκολ και τον Πανθρακικό να στέκεται καλά στην άμυνα, ώστε να μην δεχθεί ακόμα ένα τέρμα.

Όσο και αν προσπαθούσαν οι δύο ομάδες να σκοράρουν και στο δεύτερο ημίχρονο δεν το κατάφερα, με το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου να παραμένει μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέσιος (33’ Λαμπρόπουλος), Άρθο, Σοϊλέδης (25’ Βασιλαντονώπουλος), Σιμόες, Κορδέρο(86’ Πλατέλλας), Μάνταλος, Αραβίδης, Πέκχαρτ, Μπουονανότε

Πανθρακικός: Γιούδας (86’ Γιούδας), Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Λαδάκης, Χρήστου (72’ Τσιάρας), Μπαϊκάρά, Ντιγίνι, Χασομέρης (80’ Πεταυράκης)