13.3
17:42

Στάθηκε Βασίλισσα κόντρα σε Ολυμπιακό και διαιτησία

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η ΑΕΚ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ολυμπιακό και ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση με 93-100. Απίστευτο ματς από τον άτυχο Μπράουν, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης, με την απουσία του να στοιχίζει. Καλή εμφάνιση από τον Μαυροκεφαλίδη μπροστά στοn υποδειγματικό κόσμο.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ με τους Μαυροειδή, Μαυροκεφαλίδη και Χέρστον να κάνουν το 7-5 στο 2’ και τον τελευταίο να ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 10-5. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, στο 4’ με κάρφωμα του Ουόρικ ισοφάρισε (10-10) και ο Παπανικολάου κερδίζοντας καλάθι και φάουλ από τον Λουκά έκανε το 12-13. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ, με τον Κατσίβελη να μπαίνει λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου και να πετυχαίνει τρίποντο κάνοντας το 19-21. Ο ίδιος λίγο αργότερα έκοψε εξαιρετικά τον Χάκετ κάτω από το καλάθι της Ένωσης δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση παρά το γεγονός ότι απουσίαζε για περίπου ένα μήνα.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα δυσκολευόταν να σκοράρει. Ο Όντομ μετά από λάθος του Καλαμπόκη έκανε το 22-24, ο Κατσίβελης με τρίποντο στο 12’ έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (25-24), με τους Κιτρινόμαυρους να είναι άστοχοι και τη μπάλα να… μπαινοβγαίνει στο καλάθι. Στο 16’ ο Κατσίβελης ήταν εκεί για να δώσει τρίποντο ψυχολογίας στην ομάδα (33-29), ωστόσο ο Όντομ μείωσε σε 33-31. Ο Σάκοτα έκανε εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουν, έγραψε το 35-34 μετά από κερδισμένο φάουλ και στην επόμενη φάση έκλεψε τη μπάλα, χωρίς ωστόσο η ομάδα να το εκμεταλλευτεί. Η Βασίλισσα είχε περιορίσει την περιφέρεια του Ολυμπιακού, με τον Μπράουν να πετυχαίνει το τρίποντο στο 19’ κάνοντας το 42-37 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (42-39).

Με φόρα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ με τον Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει τρίποντο και να ανεβάζει τη διαφορά στο +6, τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς. Ο Χέρστον έκανε το 49-43 στο 23’ όμως ο Παπαπέτρου μείωσε και ο Λουκάς με βολές μετά από καλές άμυνες έγραψε το 52-47 στο 25’.Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο καλάθι με τον Παπαπέτρου, με τον διαιτητή Γκόντα να ξεσηκώνει τον κόσμο με δύο σφυρίγματα υπέρ των φιλοξενούμενων και την ΑΕΚ να κάνει το 54-52 μετά από συνεργασία του Λουκά με τον Χέρστον. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μισό, με τους Κιτρινόμαυρους να κάνουν… κοιλιά και τον Μιλόσεβιτς να είναι εκείνος που ισοφάρισε σε 60-60 στο 29’.

Με τον Δημήτρη Μαυροειδή μείωσε η ΑΕΚ στην 4η περίοδο, κάνοντας το 63-64. Ο Παπαπέτρου έγραψε το 63-66 και ο σέντερ της Ένωσης το 65-66. Ο Μπράουν με τρίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 68-66, ωστόσο ο Μαυροειδής χρεώθηκε με φάουλ στον Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε και το καλάθι (68-69). Οι Κιτρινόμαυροι αγχώθηκαν και το έδειξαν στο παρκέ δίνοντας δικαιώματα με λάθη και αστοχίες. Λουκάς και Μπράουν ήταν άστοχοι σε τρίποντα και ο Ολυμπιακός έκανε το 68-75, για πρώτη φορά στους +7 στην αναμέτρηση. Ο Μπράουν έκανε το 70-75 στο 37’, η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει και ο Παπαντωνίου με κλέψιμο άλλαξε τη ροή, με τον Χέρστον να μειώνει στο καλάθι (74-76). Ο διαιτητής Γκόντας για ακόμα μια φορά έδωσε αστείο φάουλ στον Χάκετ (74-77), ο Λουκάς αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 77-77 28’’ πριν το τέλος.

Παράταση α’

Ο Μπράουν μετά το τρίποντο που έδωσε την ισοφάριση ήταν «καυτός» και πέτυχε ακόμα ένα κάνοντας το 80-77. Ο Αμερικανός ήταν πρωταγωνιστής της Βασίλισσας στην παράταση και με νέο καλάθι έγραψε το 84-80, με τον Χάντερ να πετυχαίνει ½ βολές (84-81). Ο Ολυμπιακός με εύκολα φάουλ που του δόθηκαν από τον Γκόντα  μείωσε σε 84-83, όμως ο Λουκάς με τρίποντο 1μιση λεπτό πριν το τέλος έβαλε ξανά την ΑΕΚ σε θέση οδηγού. Οι δύο ομάδες κονταροχτυπήθηκαν, ο Παπαντωνίου αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές, ο Γκόντας δεν του έδωσε φάουλ στην επόμενη φάση και ο Λουκάς έδωσε φάουλ στον Σπανούλη, ο οποίος έκανε το 87-87.

Παράταση β’

Ο Μάντζαρης ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στην δεύτερη παράταση καιμε τρίποντο έκανε το 87-90 για τον Ολυμπιακό. Ο Χέρστον αστόχησε στην επόμενη φάση, όμως η ΑΕΚ ήταν άτυχη με τον Μπράουν να τραυματίζεται και να περνά εκτός. Ο Γκριν έδωσε πνοή στην Ένωση με τρίποντο (91-90). Η κακή διαιτησία ευνόησε τους ερυθρόλευκους με τον Σπανούλη να παίρνει δύο φάουλ, ευστοχόντας σε ¼ (91-91), ωστόσο με δύο διαδοχικά λάθη του Γκριν οι φιλοξενούμενοι πήρα διαφορά 5 πόντων (91-96). Ο Κατσίβελης στο τελευταίο λεπτά καθυστέρησε να επαναφέρει τη μπάλα στο παρκέ με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να χάσει την επίθεση και τελικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77, 87-87 (παράταση α’), 93-100 (παράσταση β’)