13.3
15:45

Δεν τα παρατάνε έτσι εύκολα οι Μάγκες

Σε ένα παιχνίδι όπου η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη και μόνο αυτήν, οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη τα έδωσαν όλα στο παρκέ και λίγο έλειψε να χάσουν το ματς από τις δίλεπτες και την ατυχία με τον Νικολαΐδη, ωστόσο στο τέλος η καρδιά και η μαχητικότητα ήταν αυτά που μέτρησαν για να έρθει η νίκη με 24-23 επί του Δούκα για την 21η αγωνιστική της Handball Premier

Το ματς δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ΑΕΚ, η οποία είδε τον Δούκα να παίρνει από νωρίς μια διαφορά δύο τερμάτων και να την διατηρεί μέχρι και το 5-3, για να πατήσει το… γκάζι κάπου εκεί η Ένωση.

Με ένα σερί 5-0, οι Μάγκες μετέτρεψαν το 5-3 σε 5-8 κι από εκεί και πέρα ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά ακόμα και στα τέσσερα γκολ.

Η Ένωση έφτασε να προηγείται ακόμα και με 14-9 χάρις στις δύο σερί εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Μπακαούκα, αλλά μια δίλεπτη αποβολή στον Νικολαΐδη στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έδωσαν την ευκαιρία στον Δούκα να μειώσει 14-11, που ήταν και το σκορ του 30λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ και με τον Νικολαΐδη να σκοράρει για το 15-11, ωστόσο 10 λεπτά αργότερα ο ίντερ της Ένωσης τραυματίστηκε κι έχασε το υπόλοιπο του αγώνα.

Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη ναι μεν ήταν καλύτεροι στο παρκέ, ωστόσο οι πολλές δίλεπτες που δέχτηκαν, καθώς και η απουσία του Νικολαΐδη τους αποσυντόνισε, με αποτέλεσμα ο Δούκας να βρει ευκαιρία να μικρύνει την… ψαλίδα του σκορ.

Μάλιστα στα τελευταία λεπτά ο Δικέφαλος έπαιζε με τέσσερις παίκτες γηπέδου, αλλά ακόμα κι έτσι βρήκε λύσεις στην επίθεση και στην άμυνα και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 24-23 σε ένα πολύ δυνατό και κρίσιμο παιχνίδι και με νίκη στην τελευταία αγωνιστική, οι Μάγκες μπορούν ακόμα να αποφύγουν και τα πλέι άουτ.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-4, 6-8, 8-11, 9-13, 11-14 (ημχ.), 13-17, 16-18, 18-20, 19-21, 21-22, 23-24

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 7, Μανουσέλης, Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραϊτης 2, Μισαηλίδης 4, Ντούνης 5, Μπάγιος 2, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 1, Πάνου 1.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Φίλιππας, Γεωργιάδης 4, Φάμπατς 2, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 4, Αργυράκης 2, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης, Πλεχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης 3.

Διαιτητές: Ανταλής- Τόλιος, δίλεπτα: 3-10, πέναλτι: 6/8-3/3