09.3
16:30

Επιτέλους… νίκη!

Οι Μάγκες επικράτησαν εύκολα του Αρχέλαου Κατερίνης εκτός έδρας με 37-26 για την 20ή αγωνιστική και πήραν την πρώτη τους νίκη μετά από τρεις μήνες. Σημαντικό αποτέλεσμα (ψυχολογίας) για τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη ενόψει της συνέχειας. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Γεωργιάδης και Μπακαούκας που αγωνιζόταν με 8 ράμματα

«Μουδιασμένα» ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στην Κατερίνη, με την ΑΕΚ ναι μεν να έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, αλλά τον Αρχέλαο να απαντά στα γκολ των Κιτρινόμαυρων. Όλα αυτά στα πρώτα 7-8 λεπτά.

Στη συνέχεια η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της και με τρία διαδοχικά τέρματα του Χατσίκα αύξησε τη διαφορά στο 5-2, ενώ με γκολ των Γεωργιάδη και Νικολαΐδη η «ψαλίδα» άνοιξε κι άλλο.

Ο Αρχέλαος ήταν άστοχος στις επιθέσεις και οι Κιτρινόμαυροι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό στις αντεπιθέσεις πετυχαίνοντας εύκολα, κυρίως με τον Μπακαούκα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Το τελικό σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 17-11 του Αρχέλαου, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο εάν ο γκολκίπερ των γηπεδούχων δεν απέκρουε τα 4 εκ των 5 πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη.

Η πλάστιγγα είχε γείρει από νωρίς στην πλευρά της Ένωσης, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έσπρωχνε εύκολα την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Αρχέλαος δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό της ΑΕΚ, η οποία με τους Γεωργιάδη και Μπακαούκα να είναι σε καλή μέρα έβαλαν την ομάδα σε ρόλο οδηγού, όντας μπροστά με διψήφιο αριθμό τερμάτων.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε νικητές τους Μάγκες (37-26) μετά από περίπου τρεις μήνες και την ομάδα να κερδίζει δύο πολύτιμους βαθμούς ενόψει της συνέχειας.