07.3
19:32

Άφησε δύο βαθμούς

Μετά το τρία στα τρία στα ντέρμπι η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλοι με 0-0 κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη. Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, πίεσαν οι δύο ομάδες για το γκολ στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Μπορεί οι Κιτρινόμαυροι να πήγαν με την ψυχολογία στα ύψη στην Τρίπολη, ωστόσο δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους. Μετά λοιπόν τις νίκες κόντρα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, άφησαν δύο βαθμούς στον Αστέρα Τρίπολης.

Ο κόσμος βρέθηκε στο πλευρό της ομάδας και σε αυτό το ματς, παρά την απαγόρευση που υπήρχε, χωρίς να δημιουργήσει το παραμικρό επεισόδιο.

Καλύτερη η ΑΕΚ, χωρίς φάσεις το ματς

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κιτρινόμαυροι ανέβαζαν την απόδοσή τους. Μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, οι παίκτες του Πογέτ κατάφεραν να βάλουν κάτω την μπάλα και να αναπτυχθούν σωστά, φτάνοντας στην εστία του Μπαντή.

Βέβαια, η τελική τους προσπάθεια δεν ήταν η αναμενόμενη, κάτι που έκανε το σκορ να μείνει στο 0-0.

Στο 19ο λεπρό ο Λαμπρόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ, ο Μπαντής έδιωξε, στη φάση μπήκε ο Αραβίδης, ο οποίος σούταρε ξανά, με τον Μπαντή να στέλνει αυτή τη φορά τη μπάλα κόρνερ, σώζοντας δύο φορές την ομάδα του.

Στην αναμέτρηση δεν υπήρχαν ιδιαίτερες φάσεις, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ μέσω των στημένων και μακρινών σουτ, με την ΑΕΚ να έχει το έλεγχο.

Στο 34ο λεπρό ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, με τον Μπαντή να λέει ξανά όχι, ενώ στην ίδια φάση ο Ινγκλέσιας κάνει κεφαλοκλείδωμα στον Λαμπρόπουλο και θα έπρεπε να έχει δοθεί πέναλτι.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, δεν υπήρξε άλλη απειλητική φάση, με τους Κιτρινόμαυρους να φτάνουν στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης και να βρίσκουν μπροστά τους μια καλή στημένη άμυνα.

Πολλές φάσεις, κανένα γκολ

Μπορεί το δεύτερο ημίχρονο να ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Αστέρας Τρίπολης ανέβασαν ρυθμό, ώστε να καταφέρουν να σκοράρουν.

Στο 67ο λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Μπαρόχα βγήκε να μαζέψει την μπάλα μετά από σέντρα, συγκρούστηκε με τον Μάσα και έπεσε κάτω, με τον Μπερτολιο να πιάνει το σουτ και τον Λαμπρόπουλο να διώχνει πάνω στην γραμμή. Τρία λεπτά αργότερα, ο Λούι έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Γκάλο έδιωξε, η μπάλα κατέληξε ξανά στον Λούι, με το σουτ του να μην βρίσκει τελικά στόχο.

Στη συνέχεια του αγώνα τον έλεγχο πήρε η ΑΕΚ. Στο 78ο λεπτό ο Μπουονανότε εκτέλεσε φάουλ, ο Σιμόες έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα νε περνάει άουτ, ενώ στο 81’ οι παίκτες της Ένωσης κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, με τον Σιμόες να πιάνει ένα ωραίο σουτ, αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Στο 84ο λεπτό ο Δημούτσος μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε και ζήτησε πέναλτι, με τον διαιτητή να μην δίνει τίποτα, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Ζησόπουλος έκοψε τον Τζεμπούρ, πριν αυτός γίνει επικίνδυνος.

Λίγο πριν το τέλος και οι δύο ομάδες πίεζαν για το γκολ, ωστόσο καμία από τις δύο δεν κατάφερε να σκοράρει, με το σκορ να μένει στο 0-0.

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης (81’ Χαμντάνι),  Μπερτόγλιο, Δημούτσος, Φερνάντεζ  (65’ Τσάβες), Ιωαννίδης (58’ Μάσα)

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Άρθο, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Κορδέρο (74’ Τζανετόπουλο), Γιόχανσον (49’ Τζεμπούρ), Αραβίδης, Μπαρμπόσα (64’ Μπουονανότε), Βάργκας

Κίτρινες: Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Σιμόες, Φερνάντεζ, Ινγκλέσιας,  Λαμπρόπουλος

Κόκκινες: Τζεμπούρ (2)

Διαιτητής: Παπαπέτρου

Βοηθοί: Ακρίβου, Τουμπακάρης

Τέταρτος: Δημητρόπουλος