05.3
18:00

Ήθελε αλλά δεν μπορούσε

Ο Μανώλης Ρουμελιώτης και οι παίκτριές του πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν κατάφεραν να επικρατήσουν του καλύτερου Ολυμπιακού, στον τελικό Κυπέλλου γυναικών.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός ξεκίνησαν με τον ίδιο ρυθμό τον αγώνα, πηγαίνοντας χέρι χέρι στο σκορ. Μέχρι και τα μισά του πρώτου σετ, οι δύο ομάδες έπαιζαν στα ίσα, ωστόσο οι ερυθρόλευκες κατάφεραν σιγά σιγά να χτίσουν μια διαφορά, πιέζοντας στο σερβίς και έχοντας αποτελεσματικό μπλοκ. Η διαφορά αυξήθηκε και έτσι ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 1-0.

Τεράστια ήταν η διαφορά των δύο ομάδων στο 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει από την αρχή μια μεγάλη διαφορά. Ότι και αν έκανε ο Μανώλης Ρουμελιώτης δεν κατάφερε να ανεβάσει τον ψυχολογία και την απόδοση των παικτριών του και έτσι με 25-8, οι ερυθρόλευκες έκαναν το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα οι παίκτριες της ΑΕΚ μπήκαν δυνατά, καθώς ήξεραν ότι αυτή ήταν η τελευταία τους ευκαιρία. Στους πρώτους πόντους έμειναν κοντά στο σκορ, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ολυμπιακός ανέβαζε τον ρυθμό του και οι Κιτρινόμαυρες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί και έτσι οι ερυθρόλευκες να κάνουν το 3-0 και να κατακτήσουν το Κύπελλο.

Τα σετ: 25-18, 25-8, 25-13