28.2
19:29

Τους τελείωσε και αυτούς ο Βάργκας

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τον Βάργκας να σκοράρει σε ακόμα ένα ντέρμπι και να χαρίσει τρεις βαθμούς στην Ένωση. Πάρτι από 30.000 φιλάθλους που στάθηκαν στο πλευρό της ομάδας, χωρίς να δημιουργήσουν το παραμικρό πρόβλημα. Στο +7 οι Κιτρινόμαυροι από τους Πράσινους.

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ντέρμπι πήρε η Ένωση, που νίκησε και τον Παναθηναϊκό με 1-0 και αύξησε την μεταξύ τους διαφορά στους επτά βαθμούς. Ακόμα ένα γκολ νίκης από τον Βάργκας, που ακούει… ντέρμπι και τρελαίνεται. Ο κόσμος της ΑΕΚ για ακόμα μια φορά ήταν άψογος και βοήθησε την ομάδα να φτάσει στη νίκη.

Λίγες φάσεις, πατούσε καλύτερα ο Παναθηναϊκός

Σε ένα πολύ δυνατό πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολύ λίγες καλές φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά το πέρασμα των πρώτων αναγνωριστικών λεπτών, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να βρουν τον ρυθμό τους, να κρατήσουν την μπάλα και να βγουν στην επίθεση, δείχνοντας αρκετά καλά στοιχεία.

Στο 9ο λεπρό ο Βάργκας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πέκχαρτ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Στιλ έδιωξε την μπάλα, με τον Γιόχανσον να παίρνει το ριμπάουντ και με γυριστό σουτ να στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός ανέβηκε και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, βγαίνοντας με ωραίο τρόπο στην επίθεση. Στο 25ο λεπτό ο Μέστο έκανε τη σέντρα, ο Καλτσάς πέφτοντας βρήκε την μπάλα, με τον Μπαρόχα να διώχνει τελευταία στιγμή με τα πόδια την μπάλα κόρνερ, σώζοντας την ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιτίθενται, με τον Μπαρόχα να σώζει την ΑΕΚ και για δεύτερη φορά. Συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, ο Άρθο πήγε να γυρίσει την μπάλα στον Μπαρόχα, ο Μπερνγκ την έκλεψε, με τον τερματοφύλακα της Ένωση να φυλάει για ακόμα μια φορά σωστά την εστία του, λέγοντας «όχι» στον Μπεργκ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά δυνατό, με τον μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν χώρο στον αντίπαλό τους, χωρίς να καταφέρουν με εξαίρεση μερικά λεπτά να πιέσουν και να βγουν στην επίθεση. Βέβαια η κατοχή που ήταν στο 50-50, δείχνει ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το καλύτερο.

Καθάρισε ξανά ο Βάργκας

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου αλά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει και να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο ο Βάργκας κατάφερε ξανά να… χτυπήσει.

Στο 67ο λεπρό ο Γιόχανσον έβγαλε ωραία μπαλιά στον Αραβίδη, ο Στιλ έδιωξε την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης του πλασέ του Βάργκας πέρασε άουτ. Ωστόσο, ο βενεζουελάνος… χτύπησε στο 79ο λεπτό. Ενώ ο Παναθηναϊκός πίεζε και βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση, η Ένωση ήταν αυτή που κατάφερε τελικά να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ.

Η ΑΕΚ κέρδισε το φάουλ, ο Βάργκας το εκτέλεσε, με την μπάλα να περνάει άουτ, αλλά ο Βλαχοδήμος έκανε χέρι και έδωσε την ευκαιρία στον βενεζουελάνο να δοκιμάσει ξανά το πόδι του. Αυτή τη φορά όμως δεν αστόχησε και έστειλε τη μπάλα την εστία του Παναθηναϊκού, γράφοντας στο 79ο λεπτό το 1-0

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός πάλεψε για να ισοφαρίσει, με την ΑΕΚ να βγαίνει στις κόντρες και το ματς να έχει ανοίξει πολύ.

Παρόλα αυτά, οι Κιτρινόμαυροι διαχειρίστηκαν καλά τα τελευταία λεπτά, κράτησαν το 1-0 και έτσι πήραν διαφορά επτά βαθμών από τον Παναθηναϊκό, με το ματς να έχει μεγάλη ένταση.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Ντίντακ, Άρθο, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Σιμόες, Γιόχανσον (75’ Τζανετόπουλος), Βάργκας, Πλατέλλας (64’ Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ (64’ Αραβίδης)

Παναθηναϊκός: Μέστο, Μολέδο, Τελάντερ, Πράνιτς, Ζέκα, Εσσιέν (75’ Κουτρουμπής), Αμπέντ (80’ Μαμούτα), Καλτσάς (68’ Βιγιαφάνες), Βλαχοδήμος, Μπέργκ

Κίτρινες: Ζέκα, Βλαχοδήμος, Σιμόες, Κουτρουμπής, Τζανετόπουλος

Κόκκινες: Μέστο (2 κιτρ.)

Διαιτητής: Κουκουλάκης

Βοηθοί: Μπαλτάς, Κουρομπύλια

4ος: Λαμπρόπουλος