28.2
17:15

«Σφαγή» στο Αλεξάνδρειο και ήττα για την ΑΕΚ

Πένυ Μακρή

Την ήττα με 77-76 γνώρισε η Βασίλισσα στο Αλεξάνδρειο κόντρα στον Άρη, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία και στη φάση της αποβολής του Μαυροκεφαλίδη, αλλά και στο τέλος της αναμέτρησης.

Έφτασε ακόμα και στους +11, αλλά για ακόμα μια φορά δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το Αλεξάνδρειο η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 77-76 από τον Άρη, έχοντας πολλά παράπονα από τους διαιτητές.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αποβλήθηκε στο 11’ με δύο τεχνικές ποινές, σε μια φάση που ουσιαστικά ο Χάγκινς του έκανε καθαρό επιθετικό φάουλ, αλλά οι διαιτητές του έδωσαν… θέατρο και τον απέβαλλαν.

Η ΑΕΚ έκανε ένα καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο, δέχτηκε γρήγορους πόντους, δείχνοντας αδράνεια στην άμυνα και πρόβλημα στο σκοράρισμα και παρά το γεγονός ότι είχε την ευκαιρία να «κλέψει» το ματς, ο Γκριν αστόχησε, ο Καλαμπόκης πήρε το ριμπάουντ ωστόσο ο χρόνος τελείωσε με τους Κιτρινόμαυρους να ζητούν φάουλ.

Ο αγώνας:

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, με τους παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς να επιβάλουν το ρυθμό τους. Στο 4’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 4-4, ο Μαυροειδής έβαλε μπροστά την Ένωση κάνοντς το 6-4, με τον Σάκοτα να οδηγεί την ομάδα. Ο Χέρστον στο 5’ έκανε το 10-4, όμως κάπου εκεί ο Άρης πήρε μπροστά και με τρίποντο του Γουάιτ έκανε το 10-7. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (10-10),  με τον Μαυροκεφαλίδη να σημειώνει το 16-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με πολλά νεύρα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με αποτέλεσμα ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης να αποβληθεί από την αναμέτρηση παίρνοντας δύο τεχνικές ποινές. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Γκριν (21-16) και από εκεί και πέρα ακολούθησαν τα νεύρα ανάμεσα σε Λουκά, Χάγκινς και Παπαντωνίου. Στο σκορ στο 13’ ήταν 30-21 υπέρ της ΑΕΚ με τρίποντο του Μιλόσεβιτς, ωστόσο ο Γουάιτ ανταπέδωσε κάνοντας τον 24-30.  Ο Κάρτερ ο οποίος βοήθησε πολύ στην άμυνα έγραψε με νέο τρίποντο 35-25, ο Γκριν στο 16΄ακολούθησε γράφοντας το 38-27 και ο Ζήσης Σαρικόπουλος με 2/2 βολες το 40-29. Η Ένωση κράτησε το πάνω χέρι μέχρι το ημίχρονο παρά τις προσπάθειες των Πελεκάνουν και Ξανθόπουλου να μειώσουν. Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 37-45 και ο Γκριν με 2/2 το 37-47 του ημιχρόνου.

Περίπου 3μιση λεπτά έκανε να βρει στόχο η ΑΕΚ στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν συνεχόμενες αστοχίες με Μαυροειδή και Μιλόσεβιτς. Ο Μακ Νιλ έκανε το 41-47, με τον Μιλόσεβιτς να είναι εκείνος που άνοιξε το χορό για την Ένωση ευστοχώντας σε δύο βολές (49-41). Στα μισά του 3ου δεκαλέπτου οι δύο ξεκίνησαν ένα κρεσέντο τριπόντων, με τον Κοέν να κάνει το 44-51, τον Χέρστον να απαντά και τον Πελεκάνο να παίρνει σειρά (47-54). Ο Μπράουν έκανε το 58-47 και ο Σαρικόπουλος κάνοντας ένα πολύ καλό ματς το 60-50 της 3ης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε καταστροφικά για την Ένωση. Ο Άρης με Κοέν και Πελεκάνο πέτυχε 6 γρήγορους πόντους και μείωσε σε 56-60, ο Σαρικόπουλος με καλάθι και φάουλ στον Γουότερς, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν κι άλλο, με αποτέλεσμα στο 33’ η αναμέτρηση να είναι στο 62-64.Ο Μακ Νιλ ισοφάρισε με 2/2, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να μη βρίσκει στόχο έχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-4 στο 35’. Ο Μακ Νιλ στο 36’ έκανε το 70-67, ο Κοέν το 72-65, ενώ ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε σε 72-70. Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την ΑΕΚ να κυνηγά τον Άρη στον πόντο. Η Βασίλισσα είχε την ευκαιρία να «κλέψει» το ματς, ωστόσο χειρίστηκε πολύ λάθος την τελευταία επίθεση της, με τον Γκριν να σουτάρει και στο ριμπάουντ ο Καλαμπόκης να ζητά φάουλ.

Τα δεκάλεπτα:16-18, 37-47, 50-60, 77-76

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5, Πελεκάνος 15, Τσούπκοβιτς 3, Γουάιτ 7 (4 ριμπ.), Γουότερς 11, Ζάρας 2, Χάγκινς 12, Κοέν 12 (7 ριμπ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 6 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 1, Σάκοτα 9, Χέρστον 5 (6 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 13 (6 ριμπ.), Γκριν 12, Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7, Μπράουν 14 (5 ριμπ.), Σαρικόπουλος 5 (5 ριμπ.), Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4 (8 ριμπ.).