27.2
10:59

Με πάθος και τρέλα οι νέοι του Μανωλά

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και παράλληλα άτυχο της αναμέτρησης τον Αντώνη Κυριαζή, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού, με τον επιθετικό των Κιτρινόμαυρων να σημειώνει χατ τρικ και να τραυματίζεται στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Εξαιρετική εμφάνιση από την Ένωση που έδειξε το δρόμο…

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για τους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους να «τελειώσουν» το ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τζάθας με κεφαλιά προσπάθησε να «εκτελέσει» τον τερματοφύλακα του ΠΑΟ, ωστόσο ο Κότσαρης απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή του Κυριαζή. Ο παίκτης της Ένωσης έκανε το 1-0 με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τσέλιου στο 25’ και λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ των Πρασίνων, ενώ στο 32’ κέρδισε πέναλτι και έγραψε το 2-0 . Ο επιθετικός του Δικεφάλου ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Τζάθας κέρδισε μια χαμένη μπαλιά και μετά από ωραία ατομική ενέργεια πέρασε την μπάλα στον Κυριαζή, που με πλασέ έκανε το 3-0.

Με άνεση μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ένα απρόοπτο «πάγωσε» τον πάγκο της ομάδας. Ο σκόρερ και των τριών τερμάτων, Κυριαζής, τραυματίστηκε και ζήτησε αλλαγή, κάτι που έγινε στο 51’, με τον Παπίτσα, το νέο απόκτημα της Ένωσης, να περνά στη θέση του. Στο 54’ ο Ντούνης προσπάθησε να ντριμπλάρει επιθετικό του ΠΑΟ, εκείνος του τσίμπησε τη μπάλα αλλα την έστειλε λίγο άουτ, με τους Κιτρινόμαυρους να μην απειλούνται ιδιαίτερα. Ο Στέλιος Μανωλάς με το σκορ να είναι υπερ της ομάδας του πραγματοποίησε όλες τις αλλαγές του μέχρι το 68’, δίνοντας χρόνο και σε άλλους παίκτες, με την ΑΕΚ να ρίχνει το ρυθμό της και τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν χώρο στο γήπεδο.

Το ματς ωστόσο είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού και έδειξε το δρόμο στη πρώτη ομάδα για το αυριανό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ: Ντούνης, Γραμματίκας, Γιαννούτσος, Μαρκοπουλιώτης, Κοφσανίδης, Γεωργαμλής (59’ Πεχλιβανίδης), Γαλανόπουλος, Τζάθας (68’ Σπηλιώτης), Τσέλιος, Αντωνίου, Κυριαζής (51’ Παπίτσας)

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Βαλμάς, Μαυρομμάτης, Θεοχάρης, Ανδρέου, Μίγγος, Μπουζούκης, Στάϊκος, Πίσπας, Αγγελόπουλος, Χατζηγιοβανίνης