27.2
18:46

«Λύγισε» στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη για την 19η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και πλέον στρέφει την προσοχή της στο φάιναλ φορ της Χίου.

Οι παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη αν και πάλεψαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι δεν κατάφεραν να πάρουν το διπλό κι επιστρέφουν στην Αθήνα μόνο μετον βαθμό, ενώ τα βλέμματα είναι στραμμένα στο φάιναλ φορ της Χίου.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο ματς και έχοντας ως οδηγό την καλή άμυνα πήραν από νωρίς μια διαφορά, η οποία τους επέτρεψε να πάρουν εν τέλει και το σετ με 25-22. Στο δεύτερο σετ ο Άρης ήταν καλύτερος και αφού ξέφυγε στο σκορ κατάφερε να το πάρει κιόλας με 25-19.

Με φόρα από το δεύτερο σετ οι γηπεδούχες κατέκτησαν και το τρίτο σετ με 25-20, με την ΑΕΚ να κάνει πολλά λάθη. Στο τέταρτο σετ ο Άρης ήταν πάλι καλύτερος στο παρκέ, ωστόσο στο κρίσιμο σημείο «μίλησαν» οι Κιτρινόμαυρες κι επικράτησαν με 25-23.

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ κι εκεί ο Άρης επικράτησε με 15-10 την ώρα που οι φιλοξενούμενες έκαναν αρκετά λάθη.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-20, 23-25, 15-10