20.2
19:29

Κόλλησε η ΑΕΚ

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η ΑΕΚ στο Καυτανζόγλειο κόντρα στον Ηρακλή. Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, οι ποδοσφαιριστές βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Άνοιξε το σκορ ο Πέκχαρτ, με τον Ζιαμπάρη να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα.

Μετά από τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, η Ένωση δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στον Ηρακλή, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε. Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, σε έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο. Καλύτερα τα πράγματα στην επανάληψη, με τον Πέκχαρτ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, και τον Ζιαμπάρη να ισοφαρίζει με ένα… τρελό γκολ.

Όλα στο μηδέν

Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ΑΕΚ και Ηρακλής δεν κατάφεραν να κερδίσουν το νερό και να απειλήσουν τον αντίπαλό τους. Οι ποδοσφαιριστές έχαναν συνεχώς την ισορροπία τους, τα μαρκαρίσματα ήταν πολύ δυνατά και οι φάσεις ελάχιστες.

Στο 5ο λεπρό ο Μοντέιρο έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Μπαρόχα να πέφτει στην γωνία του και να αποκρούει την μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Βάργκας έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 22ο ο Μπαρμπόσα έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Περνίς να μπλοκάρει.

Εκτός από αυτές τις φάσεις, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να απειλήσουν περισσότερο, καθώς ήταν πάρα πολύ δύσκολο οι ποδοσφαιριστές να παίξουν με κάτω την μπάλα, προσπαθώντας να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή με ψηλές μπαλιές.

Ο Πογέτ, άλλαζε συνεχώς θέση στους Μπαρμπόσα και Βάργκας, μήπως και ανανεώσει την επιθετική του γραμμή, ωστόσο τελικά τίποτα δεν άλλαξε, όσες εσωτερικές αλλαγές και αν έγιναν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 11ο λεπρό η ΑΕΚ ζητάει πέναλτι πάνω στον Άρθο, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα μέσα στην περιοχή.

Ανέβηκε ο ρυθμός, βρήκαν γκολ

Δυναμικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ηρακλή να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να πιέζει την ΑΕΚ. Στο 46ο λεπτό ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα άουτ πέρασε και ένα σουτ του Βάργκας.

Λίγο αργότερα, ο Βέλιος κατάφερε να πιάσει ένα δυνατό σουτ, με τον Μπαρόχα να μαζεύει την μπάλα με εκπληκτική απόκρουση, κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Στο 74ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Άρθο έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Πέκχαρτ που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ωστόσο, η χαρά της ΑΕΚ δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 79ο λεπτό ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει. Η μπάλα έμεινε αρκετή ώρα στην περιοχή της Ένωσης, με τον Ζιαμπάρη να γλιστράει και να πέφτει, όμως πέφτοντας βρήκε ελάχιστα την μπάλα και κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα, με τον Μπαρόχα να μην έχει καταλάβει τι έχει συμβεί σε μια πολύ εύκολη φάση.

Στο 90ο λεπτό ο Βέλλιος είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, μετά από αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ, ωστόσο αστόχησε και έτσι έμεινε το 1-1.

Ηρακλής: Πέρνις, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Ρομάνο (60’ Λεοζίνιο), Μοντέιρο (80’ Λουκίνας), Μπουλούτ (60’ Περόνε), Βέλλιος

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπακάκης, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Μάνταλος, Γιόχανσον, Βάργκας (58’ Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα (65’ Λαμπρόπουλος), Πέκχαρτ

Κίτρινες: Μπαρμπόσα, Ρομάνο, Άρθο, Βέλλιος, Βάργκας, Λουκίνας, Περόνε