18.2
18:50

Διαστημική Βασίλισσα στην Πάτρα

Με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, η ΑΕΚ έκανε περίπατο στο κλειστό της Περιβόλας επικρατώντας 82-63 του Απόλλωνα και επιστρέφοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας, πάνω από τον Άρη.

Με διάθεση να τελειώσει από νωρίς το ματς μπήκε η ΑΕΚ στο κλειστό της Περιβόλας και το έκανε πράξη, παίρνοντας γρήγορα διαφορά και παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα. Η Ένωση με μπροστάρη τον Μαλίκ Χέρστον που βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά, αλλά και τους Μαυροκεφαλίδη και Καλαμπόκη να ακολουθούν «έσβησε» το Απόλλωνα, επέβαλλε το ρυθμό της και πήρε το ροζ φύλλο. Καλή εικόνα από τον Γκριν στο ντεμπούτο του αν και φάνηκε ότι χρειάζεται χρόνο, άτυχος ο Κατσίβελης που τραυματίστηκε στο 3ο δεκάλεπτο, καλός και ο Ζήσης Σαρικόπουλος.

Ο αγώνας

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στο κλειστό της Περιβόλας. ΑΕΚ και Απόλλωνας θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με τη Ένωση και τον Δημήτρη Κατσίβελη να παίζουν εξαιρετικά στην άμυνα. Στο 5’ ο Μαλίκ Χέρστον με καλάθι και φάουλ έκανε το 11-5, έχοντας σημειώσει ήδη 7 πόντους στο ματς, ενώ ο Λουκάς λίγο αργότερα με εύστοχο τρίποντο έγραψε το 14-9 μετά από ασίστ του Μπράουν. Ο Απόλλωνα μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (13-15) όμως ο Μαυροκεφαλίδης ήταν ξανά εκεί και με νέο τρίποντο έκανε το 19-15, με τον Καλαμπόκη να παίρνει τη σκυτάλη και να διαμορφώνει το 22-15 το πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ ήταν η πρωταγωνίστρια της δεύτερης περιόδου.  Ο Κάρτερ έκανε το 24-15, ωστόσο ο Σάντλερ με κάρφωμα και κερδισμένο φάουλ, αλλά και ο Βεργίνης με τρίποντο μείωσαν σε 21-26. Κάπου εκεί ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν ότι δεν έχουν διάθεση για… παιχνίδια. Με τον Καλαμπόκη να είναι εξαιρετικός στην άμυνα και τον Σάκοτα να πυροβολεί στο 15’ με δύο σερί τρίποντα, το σκορ έγραψε 35-21. Ο Καλαμπόκης με κλέψιμο από το Σάντλερ έκανε το 41-22, ενώ στη συνέχεια ο Λουκάς με δύο σουτ, το ένα στην εκπνοή του ημιχρόνου έκανε το 47-25.

Απόλυτη κυρίαρχος και στην επανάληψη η ΑΕΚ, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να παίρνει ξανά θέση στο παρκέ και να εμφανίζεται όπως ξεκίνησε την αναμέτρηση. Ο πλέι μέικερ της Ένωσης έκανε το 49-27, ο Μπράουν με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά και ο Σαρικόπουλος με κάρφωμα έγραψε το 54-27 στο 22’. Η Βασίλισσα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση, με τον Χέρστον να σκοράρει για το 58-27. Ο Μαυροειδής έγραψε το 60-29, ο Κάρτερ έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν κάνοντας φάουλ στον Σάντλερ ο οποίος πέτυχε και καλάθι, ωστόσο ο Κάρτερ με σουτ έγραψε το 63-37 της περιόδου.

Κανένα πρόβλημα στο τελευταίο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι κράτησαν τη διαφορά τους και δεν κατέβασαν ρυθμό, συνεχίζοντας να σκοράρουν. Ο Χέρστον έκανε το 69-44, ο Λαμπρόπουλος με τέσσερις σερί πόντους μείωσε σε 48-72 και ο Παπαντωνίου με κλέψιμο και κερδισμένο φάουλ έκανε το 76-51. Η ομάδα του Ζντοβτς μετατρέποντας το ματς σε τυπική διαδικασία πήρε τη νίκη και επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 15-22, 25-47, 37-63, 63-82.

Απόλλων Π. (Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 12, Πάλμπλαντ 5, Τζαουάρα 2, Πελεκούδας, Κουζέλογλου 2, Λαμπρόπουλος 14, Άντερσον 8, Μέιερ, Σάντλερ 11, Νικολόπουλος, Γουντς 9.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα, 8 Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν 6, Μαυροκεφαλίδης 14, Κάρτερ 6, Μπράουν 5, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 9, Μαυροειδής 6.