13.2
17:02

Πέρασε και από την Καλαμίτσα

Άνετο απόγευμα για τη Βασίλισσα στο κλειστό της Καλαμίτσας, εκεί όπου επικράτησε της Καβάλας με 65-55 για την 18η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Χέρστον που σημείωσε 15 πόντους, ενώ σε καλή μέρα βρέθηκαν και οι Μαυροκεφαλίδης, Καλαμπόκης και Παπαντωνίου

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για την ΑΕΚ, καθώς ο Χέρστον ευστόχησε για τρίποντο και στη συνέχεια οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς πήραν τον έλεγχο μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια η Καβάλα ισορρόπησε με τις προσπάθειες κυρίως του Ουίλιαμς μειώνοντας σε 13-10. Εκεί η Ένωση πάτησε ξανά το γκάζι και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 21-15.

Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, η Καβάλα ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στη δεύτερη και κατάφερε γρήγορα το 15-21 να γίνει 21-21. Η ΑΕΚ χρειάστηκε πάνω από τρία λεπτά για να σκοράρει, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη όμως ο Σάκοτα ευστόχησε για 3 και έστειλε την ομάδα στα αποδυτήρια με τρεις πόντους διαφορά (32-29).

Μοιρασμένο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα. Για την ΑΕΚ έδωσαν λύσεις ο Μιλόσεβιτς και ο Παπαντωνίου, ενώ για την Καβάλα μεγάλη συνεισφορά είχαν οι Γκέλιος και Ουίλιαμς

Η Καβάλα προσπάθησε στο τέλος να καλύψει τη διαφορά και το κατάφερε εν μέρει μειώνοντας στους 6 πόντους, αλλά δύο τρίποντα του Καλαμπόκη έδωσαν ξανά μεγάλη διαφορά στην ΑΕΚ, η οποία σφράγισε τη νίκη με το τρίποντο του Κατσίβελη δύο λεπτά πριν το τέλος.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ανδρικόπουλος, Τζαφλέρης

Δεκάλεπτα: 15-21, 29-32, 40-50, 55-65

ΚΑΒΑΛΑ (Στηβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 18 (20 ριμπ.), Μακί 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Κρομά 9, Σταμπούλης 2, Γκέλιος 5, Κοστόφ 2, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5 (1), Μπράουν, Χέρστον 15 (2), Μαυροκεφαλίδης 9 (9 ριμπ.), Κάρτερ 5, Κατσίβελης 7 (1), Μαυροειδής, Σάκοτα 6 (1), Μιλόσεβιτς 9 (11 ριμπ. – 3 κλεψ.), Καλαμπόκης 9 (2 τριπ. – 4 ασ), Σαρικόπουλος.