13.2
19:44

Αήττητη θα είναι μόνο η παράγκα σας!

Η ΑΕΚ κατάφερε να σπάσει το αήττητο του Ολυμπιακού, καθώς πήρε τη νίκη με 1-0 στο γεμάτο ΟΑΚΑ. Σκόρερ ο Βάργκας, που πέρασε ως αλλαγή. Τρεις κόκκινες στο ματς, δύο για τους φιλοξενούμενους και μια για την Ένωση.

Σε ένα παθιασμένο ματς με πολύ δυνατές μάχες, η Ένωση κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακού, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα για εφέτος. 45.000 ΑΕΚτζήδες βρέθηκαν στο πλευρό των Κιτρινόμαυρων που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και τους έδωσαν μεγάλη χαρά. Το ξεκίνησε ένα τέταρτο αργότερα, καθώς η αποστολή του Ολυμπιακού άργησε να φτάσει στο ΟΑΚΑ.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, αλλά με πολύ δύναμη και πάθος ξεκίνησε ο αγώνας ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Τα πρώτα 20 λεπτά το ματς ήταν αναγνωριστικό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τους ποδοσφαιριστές να μην δημιουργούν τελικές προσπάθειες. Στο 23ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά και δημιούργησε την πρώτη ουσιαστικά φάση, η οποία βέβαια προήλθε μετά από λάθος έξοδο του Μπαρόχα, ωστόσο η κεφαλιά του Σιόβα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα η Ένωση βγήκε στην αντεπίθεση, ο Αραβίδης πέρασε ωραία στον Μπαρμπόσα, αυτός έβγαλε τη σέντρα, ο Ζουκουλίνι ανατράπηκε στο ύψος του πέναλτι με τον Καλογερόπουλο να μην σφυρίζει ποτέ την παράβαση, ωστόσο στη φάση μπήκε ο Μάνταλος, το σουτ του οποίου πέρασε παράλληλα από την εστία και κανένας παίκτης της ΑΕΚ δεν ακολουθούσε τη φάση, ώστε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντουρμάζ έπιασε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μπαρόχα έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα.

Ο αγώνας είχε πολύ δυνατά μαρκαρίσματα, οι παίκτες του Ολυμπιακού έμπαιναν πολύ άσχημα στις φάσεις, αλλά ο Καλογερόπουλος έδειξε μόνο μια κίτρινη κάρτα στον Γκάλο.

Έκανε αυτό που έπρεπε

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, καθώς στο 49ο λεπτό ο Αραβίδης τσίμπησε την μπάλα, ο Μποτία τον ανέτρεψε και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ένωση ανέβασε κατακόρυφα το ρυθμό της.

Στο 55ο λεπτό ο σουτ του Πέκχαρτ κόντραρε, ενώ στη συνέχεια αυτό του Μάνταλου πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα έκανε τη σέντρα, αλλά ο Ρομπέρτο με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε μπροστά στον Αραβίδη που ήταν μόνος του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στο 68ο λεπτό ο Αραβίδης έβγαλε τη σέντρα, ο Μάνταλος μόνος του μπροστά στον Ρομπέρτο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 78ο λεπτό. Ο Πέκχαρτ ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και κέρδισε το πέναλτι από τον Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος αντίκρυσε και την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με εννέα παίκτες.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μπουονανότε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, αλλά ο Βάργκας πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ. Στο 87ο λεπρό έμεινε και η ΑΕΚ με 10 παίκτες, καθώς ο Γκάλο δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει στο τέλος, αλλά η ψυχή που έβγαλαν κόσμος και παίκτες δεν του το επέτρεψαν.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Ντίντακ, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Σιμόες, Γιόχανσον (68’ Βάργκας), Ζουκουλίνι (52’ Πέκχαρτ), Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης (75’ Μπουονανότε)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλοβόγιεβιτς, Φουρτούνης (49’ Ντα Κόστα), Ντουρμάζ (85’ Ντομίνγκεζ), Πάρτο (33’ Σεμπά), Ιντέγε, Ελαμπντελαουί

Κίτρινες: Κολοβέτσιος, Ντίντακ. Πεκχαρτ, Ντομίνγκεζ

Κόκκινες: Μποτία, Μιλιβόγεβιτς (2), Γκάλο (2)