06.2
16:12

Νίκη… αγνοείται

Ούτε στη ΧΑΝΘ δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης η ΑΕΚ, η οποία αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με έξι γκολ ηττήθηκε με 30-29 χάρις σε γκολ σε νεκρό χρόνο από τους γηπεδούχους. Πολλά τα λάθη για την Ένωση που μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια το 2016. Μοναδικοί διασωθέντες οι Μπακαούκας και Νικολαΐδης. Απομακρύνεται και ο στόχος των πλέι οφ πλέον μετά τα αρνητικά αποτελέσματα

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η ΧΑΝΘ, η οποία στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγούταν με 4-1, με την Ένωση να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στη συνέχεια η Ένωση ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να πλησιάσει στο γκολ του γηπεδούχους, ενώ από τα μέσα του ημιχρόνου και έπειτα, οι Μάγκες είχαν την «μερίδα του λέοντος» στο παρκέ.

Αρχικά ισοφάρισαν τη ΧΑΝΘ και στη συνέχεια με τον Μπακαούκα πρωταγωνιστή άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά του σκορ, με το τελευταίο σφύριγμα να την βρίσκει μπροστά με 16-12.

Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν με γκολ το δεύτερο 30λεπτο, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τέρματα μείωσαν σε 18-20, ωστόσο κάπου εκεί οι παίκτες του Αρβανίτη αφυπνίστηκαν.

Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά η ΑΕΚ άλλαξε την εικόνα της και πήρε άμεσα ξανά μια διαφορά 3-4 τερμάτων, την οποία διατήρησε χάρις στα γκολ των Μπακαούκα και Αργυράκη.

Στη συνέχεια η Ένωση βρέθηκε ακόμα και με έξι γκολ μπροστά, ωστόσο τα διαδοχικά λάθη και η βελτιωμένη στην άμυνα ΧΑΝΘ, κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά στο γκολ.

Ένα λάθος του Φάμπατς στα τελευταία δύο λεπτά έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ο Δημοσθένους απάντησε άμεσα για το 29-29. Τελικά οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη με γκολ σε νεκρό χρόνο…