04.2
19:27

Φέρτε τον επόμενο

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 1-0, πανηγύρισε την πρόκριση στους τέσσερις του Κυπέλλου και συνέχισε το αήττητο σερί της κάνοντας το 9 στα 9.

Το σερί των Κιτρινόμαυρων δεν σταμάτησε ούτε στη Θεσσαλονίκη, με την ΑΕΚ να παίρνει ακόμα μια νίκη, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρόκρισή της στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος. Σκόρερ ο Μάνταλος, μετά από ωραία προσπάθεια με τους Μπουονανότε και Τζεμπούρ.

Ο Πογέτ έβαλε βασικό τον Ζουκουλίνι, που έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Πέκχαρτ. Πρώτη φορά για εφέτος δεν αγωνίστηκε ο Γιόχανσον.

Δυνατό ματς χωρίς γκολ

ΑΕΚ και Ηρακλής ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα τους, με την Ένωση να θέλει να συνεχίσει το σερί της και τους γηπεδούχους να ψάχνουν τη νίκη για το γόητρο. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ηρακλής ήταν καλύτερος, με τους κιτρινόμαυρους να ανεβάζουν σταδιακά τον ρυθμό τους.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε στο 9ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ένα σουτ του Τζεμπούρ πέρασε και αυτό ελάχιστα άουτ.

Στο 24ο λεπτό ο Βέλλιος έκανε μια κούρσα, ο Λαμπρόπουλος με το μαρκάρισμά του τον έστειλε πολύ αριστερά και στη συνέχεια ο Μπαρόχα μπλόκαρε το σουτ του. Σειρά πήρε η Ένωση με τον Ζουκουλίνι, ο οποίος στο 36’ έκανε μια πολύ ωραία κούρσα, μπήκε στην περιοχή του Ηρακλή, αλλά ο Περνις έδιωξε το σουτ που επιχείρησε.

Στο 45ο λεπρό ο Τσιλιανίδης μπήκε στην περιοχή της Ένωσης, αλλά το πλασέ του έφυγε πολύ άουτ, με τον Μπαρόχα να μην ανησυχεί.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Τζεμπούρ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το ματς ήταν αρκετά δυνατό, με πολλά τρεξίματα και αρκετές φάσεις, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Γκολ και συντήρηση δυνάμεων

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο στο ματς κόντρα στον Ηρακλή. Στο 50ο λεπτό ο Μπουονανότε πάσαρε στον Τζεμπούρ, που είδε τον Μάνταλο να μπαίνει στην περιοχή, του πέρασε την μπάλα, με τον διεθνή μέσο της Ένωσης να μην δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ.

Από το 1-0 και μετά η Ένωση έριξε τον ρυθμό της, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια, με τον Ηρακλή να βγαίνει στην επίθεση, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.

Ο Πογέτ, μετά το 1-0 έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Πέκχαρτ, ώστε να τσεκάρει την αγωνιστική του κατάσταση και παράλληλα να του δώσει την ευκαιρία να δεθεί με τους συμπαίκτες του.

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, και αφού ο Ηρακλής είχε ένα δικό του 15λεπτο, οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν ξανά το ρυθμό τους, έβαλαν κάτω την μπάλα, ωστόσο ούτε αυτοί κατάφεραν να σκοράρουν ξανά.

Ουσιαστικά από τη στιγμή που η ΑΕΚ έκανε το 1-0 το ματς είχε πάρει εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ηρακλή να προσπαθεί απλά να βάλει το γκολ της τιμής.

Ηρακλής: Χουάντερσον (14’ Περνίς), Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (68’ Πασσάς), Μπουλούτ (77’ Λουκίνας), Τσιλιανίδης, Βέλλιος, Κυριακίδης

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπακάκης, Σοϊλέδης (4’ Γκάλο), Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Ζουκουλίνι (67’ Κορδέρο), Μάνταλος, Μπουονανότε, Πλατέλλας (67’ Πέκχαρτ), Τζεμπούρ

Κίτρινες: Ζουκουλίνι

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Επόπτες: Γεωργιάδης-Χαρίσης