04.2
11:29

Τα… λάθη του Μπριάκου δεν της έδωσαν τη νίκη (vid)

Σαν σήμερα πριν 9 χρόνια η ΑΕΚ υποδεχόταν τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα σε ένα χορταστικό ματς που έληξε 3-3 και τον διαιτητή Μπριάκο να γίνεται ο αρνητικός πρωταγωνιστής της βραδιάς.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε από νωρίς… τις διαθέσεις του όταν και δεν καταλόγισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Σέζαρ στον Καμπάνταη, με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ λίγα λεπτά αργότερα στο 28′ έπειτα από λάθος του Νικοπολίδη.

Το ημίχρονο βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 2-1 χάρις στα γκολ των Τζόρτζεβιτς στο 44′ και Ριβάλντο στις καθυστερήσεις. Στο 48′ η Ένωση έκανε το 2-2 με αυτογκόλ του Κωνσταντίνου, ενώ στη συνέχεια είχε και δοκάρι με τον Καμπάνταη.

Τα «λάθη» κατά της ΑΕΚ συνεχίστηκαν από τον Μπριάκο και ο Ολυμπιακός έκανε το 3-2 με τον Σέζαρ στο 62′ για να ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα ο Καμπάνταης, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σορεντίνο, Τσιρίλο, Παπασταθόπουλος, Μόρας (65’ Μαντούκα), Πλιάτσικας (46’ Λάκης), Ζήκος (87’ Καπετάνος), Κονέ, Τόζερ, Ζούλιο Σέζαρ, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης