01.2
06:52

Τα 10 + 8 γκολ της ΑΕΚ

Το 3-0 επί της Βέροιας ήταν η 8η συνολικά νίκη της ΑΕΚ τον Ιανουάριο σε ισάριθμα παιχνίδια, με τους Κιτρινόμαυρους να ολοκληρώνουν άκρως επιτυχημένα τον πρώτο μήνα της νέας χρονιάς με σκορ 18-2! Το ΑΕΚ1924 σας παραθέτει τον πρώτο μήνα της νέας χρονιάς με αριθμούς.

Με το ξεκίνημα του 2016 η Ένωση καλούταν να βγάλει ένα απαιτητικό πρόγραμμα με συνεχόμενους αγώνες και τα κατάφερε περίφημα, καθώς δεν είχε καμία απώλεια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ενώ δέχθηκε μόλις δύο τέρματα σε οκτώ αγώνες. Αριθμοί που αν μη τι άλλο πιστώνονται σε πρώτο βαθμό στον Πογέτ και φυσικά στους παίκτες.

Πότε μπήκαν όμως αυτά τα 18 γκολ και πότε τα 2 που δέχθηκε; Το ΑΕΚ1924 σας παρουσιάζει σε ποιο ημίχρονο επιτεύχθηκαν τα περισσότερα τέρματα, σε ποιο διάστημα λεπτών η Ένωση βρήκε τις περισσότερες φορές δίχτυα καθώς και τους παίκτες που χρίστηκαν σκόρερ τον Γενάρη.

Η ΑΕΚ του Πογέτ δεν αφήνει ποτέ ανεκμετάλλευτο το πρώτο μέρος και αυτό φαίνεται στα δέκα γκολ που έχει πετύχει στο πρώτο ημίχρονο, με τα οκτώ να έχουν σημειωθεί στο δεύτερο 45λεπτο.

Μάλιστα τα περισσότερα γκολ της Ένωσης, επτά στον αριθμό, έχουν μπει στο διάστημα 10’ – 40’, τρία έχουν επιτευχθεί από το 50’ μέχρι το 59’, ενώ τα υπόλοιπα πέντε έχουν σημειωθεί στα τέλη κάθε ημιχρόνου.

Δείτε αναλυτικά όλες τις αναμετρήσεις της ΑΕΚ στο 2016, καθώς και τα γκολ της Ένωσης και των αντιπάλων:

3/1/16 Πλατανιάς – ΑΕΚ 0-3 (26’, 30’, 81’)

6/1/16 Λεβαδειακός – ΑΕΚ 0-1 (30’)

9/1/16 ΑΕΚ – Skoda Ξάνθη 2-1 (10’, 53’ – 17’)

13/1/16 ΑΕΚ – Λεβαδειακός 2-0 (44’, 85’)