31.1
14:50

Τρία γκολ στο ρελαντί

Το 8 στα 8 έκανε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-0 της Βέροιας στο ΟΑΚΑ, σε μια ημέρα όχι τόσο καλή για τους ποδοσφαιριστές. Άνοιξε το σκορ ο Βάργκας, διπλασίασε τα γκολ ο Αραβίδης, με τον Μάνταλο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Φανερά επηρεασμένοι από τα συνεχόμενα ματς, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να πιάσουν την απόδοση που είχαν στα προηγούμενα ματς, ωστόσο πήραν μια ακόμα νίκη στο ρελαντί. Το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Βάργκας, με τον Αραβίδη να κάνει το 2-0 και τον Μάνταλο να βρίσκεται δίχτυα στο φινάλε της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η 8η νίκη της ΑΕΚ σε ισάριθμους αγώνες μέσα στο 2016.

Καθάρισε ο Βάργκας

Για πρώτη φορά μετά από επτά αγώνες οι παίκτες της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να αποδώσουν το αναμενόμενο. Η Βέροια ήταν σταθερή στην άμυνα και έκλεισε όλους τους διαδρόμους, καταφέρνοντας να απειλήσει η ίδια την Ένωση.

Στο 4ο λεπρό ο Γκάλο βρήκε ωραία τον Αραβίδη μέσα στην περιοχή, αυτός πέρασε την μπάλα στον Γιόχανσον, αλλά ο Καντιμοίρης μπλόκαρε το σουτ του. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαγιέφσκι με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ΑΕΚ, αφού πρώτα την είχε βρει και ο Ανέστης.

Από το 5ο λεπτό και μετά η Βέροια πίεζε, βρισκόταν συνεχώς στα καρέ του Δικεφάλου, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει καμία ιδιαίτερη φάση, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν… μπλοκάρει και να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Στο 31ο λεπρό ένα σουτ του Γιόχανσον κατέληξε στην αγκαλιά του Καντιμοίρη, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει αυτό που ήθελε στο 39ο λεπτό. Ο Αραβίδης πέρασε την μπάλα στον Ντίντακ, αυτός σέντραρε, με τον Βάργκας να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και από κοντά να την στέλνει στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους Κιτρινόμαυρους, που ανέβασαν τον ρυθμό τους και πίεσαν και για δεύτερο γκολ μέχρι του τέλος του πρώτου ημίχρονου, χωρίς όμως να καταφέρνουν να σκοράρουν.

Ξεκίνησε με γκολ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, που κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της. Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιόχανσον έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Βάργκας έστρωσε με το στήθος στον Αραβίδη, που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.΄

Από το δεύτερο γκολ και μετά η Ένωση έχασε τον ρυθμό της και η Βέροια βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση. Η κούραση έκανε την εμφάνισή της, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι ακόμα και έτσι κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ και να μην δεχθούν γκολ. Στο 68ο λεπτό ο Κόλα έπιασε μια σκαστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ, χωρίς να «φοβίσει» τον Ανέστη.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες της ΑΕΚ να είναι σταθεροί, αλλά χωρίς να δημιουργούν φάσεις. Το τελικό 3-0 ήρθε για την ΑΕΚ στο 89ο λεπτό. Η Ένωση κέρδισε το πέναλτι, από χέρι του Μαλόν, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουονανότε, ο Καντιμοίρης απέκρουσε, με τον Μάνταλο στην επιστροφή της μπάλας να την στέλνει στα δίχτυα. Σε αυτή τη φάση η Βέροια έμεινε και με 10 παίκτες, καθώς ο Μαλόν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μάλιστα, στο 90 η Ένωση έκανε το 4-0 με τον Άρθο, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, ενώ η Βέροια είχε και δεύτερο δοκάρι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Ανέστης, Ντίντακ, Άρθο, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (78’ Μπουονανότε), Μπαρμπόσα (66’ Πλατέλλας), Αραβίδης (57’ Τζεμπούρ)

Βέροια: Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Πουγγούρας, Γιαννούλης, Άρτσε, Σιόντης (74’ Καϊκούτ), Νέτο (57’ Γεωργιάδης), Κόλα, Μαγιέφσκι, Ναζλίδης

Κίτρινες: Γκάλο, Άρθο

Κόκκινες: Μαλόν (2 κιτρ.)

Διαιτητής: Καλογερόπουλος

Βοηθοί: Κουντουρέλης, Χούσκογλου

Τέταρτος: Τίκας