30.1
14:43

Άργησε να «ξυπνήσει» κι έχασε

Για δεύτερο σερί ματς στο 2016 η ΑΕΚ δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης, καθώς αυτή τη φορά ηττήθηκε από τον Φοίβο Συκεών με 24-23 για την 15η αγωνιστική της Handball Premier χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη βαθμολογία. Σε κακή μέρα ο Πλεχ, προσπαθούσε μόνος του ο Μπακαούκας. Μεγάλη εμφάνιση από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Παπαγεωργίου

Με πολλά λάθη στην άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι για την ΑΕΚ, η οποία αν και έβρισκε λύσεις στην επίθεση δεν μπορούσε να «σφίξει» τα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δεχθεί εύκολα γκολ από τους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους η Ένωση βελτιώθηκε στην άμυνα, αλλά και στο πίβοτ και έτσι κατάφερε να ανατρέψει το σκορ (7-9) και να βρεθεί μπροστά με 11-10, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι Μπακαούκας και Νικολαΐδης έδωσαν σημαντικές βοήθειες στην επίθεση με τα γκολ τους, όπως και ο Χατσίκας στα τελευταία λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά κι έφτασε τη διαφορά στα τρία γκολ (13-10) για πρώτη φορά στο ματς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν και με ένα σερί 4-0 έκαναν το 14-13.

Στη συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι έριξαν τον ρυθμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνοντας κάποια εύκολα τέρματα, την ώρα που ο Παπαγεωργίου… έβγαζε το ένα σουτ μετά το άλλο.

Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη «ξύπνησαν» στα τελευταία λεπτά φέρνοντας τον αγώνα στα ίσα έχοντας μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν και το προβάδισμα, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ είχε άλλα σχέδια.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Φοίβο Συκεών νικητή με σκορ 24-23 και την ΑΕΚ να παραμένει αήττητη μέσα στο 2016.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 5-5, 7-7, 9-9, 11-10 (ημχ.), 13-14, 14-14, 16-16, 17-19, 21-22, 23-24

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 12, Γεωργιάδης 4, Φάμπατς, Νικολαϊδης 5, Αργυράκης 1, Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλεχ, Γιαννόπουλος, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Ευθύμης Πιπελίδης): Μέτσης 6, Βότσης 2, Μπαλαμός 5, Αλμπανίδης, Τσίριακ 2, Μαντζώρος, Ορφανουδάκης, Σιμιτσής, Βασιάδης, Κεχαγιάς, Τσιντίδης 1, Καβουσανάκης 1, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίσης 2, Χατζηβακαλέλης 5.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-3, πέναλτι: 4/4-2/3.