28.1
19:26

Είτε με 10, είτε με 9 η ΑΕΚάρα θα νικά!

Κόντρα σε όλους και σε όλα η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-1 κόντρα στον Ηρακλή και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Κιτρινόμαυροι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 33’ λόγω αποβολής του Μπακάκη. Δύο γκολ ο Κολοβέτσιος και από ένα Πλατέλλας και Αραβίδης.

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα οι παίκτες της ΑΕΚ που με κόντρα τη διαιτησία κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-1 κόντρα στον Ηρακλή. Ο Μπακάκης αποβλήθηκε στο 33’ αλλά η εικόνα του ματς δεν έδειχνε το αριθμητικό μειονέκτημα της Ένωσης. Σε τρελά κέφια ο Κολοβέτσιος που σκόραρε δύο φορές, με τους Πλατέλλα και Αραβίδη να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ. Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Ηρακλής με τον Βέλλιο.

Δεν είχε Μπακάκη, είχε Κολοβέτσιο

Πολύ δυνατός ήταν ο ρυθμός του αγώνα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ηρακλή από το πρώτο κιόλας λεπτό, όπου οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δυνατό σουτ που όμως πέρασε άουτ. Στη συνέχεια η Ένωση πήρε τον έλεγχο, κυκλοφόρησε την μπάλα και κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Στο 8ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κολοβέτσιος έκανε το τακουνάκι, η μπάλα κόντραρε στον Ζιαμπάρη και κατέληξε στα δίχτυα του Χουάντερσον.

Στον 15ο λεπτό η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της.  Ο Μπουονανότε πέρασε την μπάλα στον Μάνταλο, αυτός με την μια έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο Τζεμπούρ από κοντά δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα.

Το ματς πήρε φωτιά στο 33ο λεπτό. Ο Δελφάκης έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη, έκλεινε τα μάτια σε πολλά δυνατά μαρκαρίσματα των παικτών του Ηρακλή, οι άνθρωποι της Ένωσης εκνευρίστηκαν, αλλά οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν τη δική τους απάντηση με το παιχνίδι τους.

Στο 39ο λεπτό ο Σιμόες έστειλε την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κολοβέτσιος… χτύπησε ξανά. Συγκεκριμένα, ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα, ο Γιόχανσον έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Κολοβέτσιος μπήκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά έκανε το 2-0, το οποίο όπως ήταν αναμενόμενο πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλο το ΟΑΚΑ.

Σαν να έπαιζε με 11

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ αγωνιζόταν με 10 παίκτες, κατάφερε να είναι η κυρίαρχος και του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν… αγριεμένοι στον αγώνα, χωρίς να κινδυνεύσουν.

Η Ένωση έβγαινε συνεχώς στην επίθεση, με τον Ηρακλή να βρίσκεται όλος μπροστά στην περιοχή του, κάτι που δυσκόλευσε το έργο των Κιτρινόμαυρων. Στο 68ο λεπτό ένα σουτ του Γκάλο κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα έγινε το 3-0. Συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό ο Πλατέλλας μετά από ατομική ενέργεια έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι παίκτες της ΑΕΚ όμως δεν σταμάτησαν εκεί, με την εικόνα του αγώνα να μην δείχνει ότι παίζουν με αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 83ο λεπτό ο Αραβίδης κυνήγησε τη φάση, ο Χουάντερσον τον ανέτρεψε και ο Δελφάκης έδειξε… επιτέλους το πέναλτι. Ο Άραβας το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 4-0.

Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής  ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα με κεφαλιά του Βέλλιου, που διαμόρφωσε το 4-1.

Μετά το 4-1 στην έδρα της η ΑΕΚ πηγαίνει στη Θεσσαλονίκη όντας το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, καθώς είναι σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί αυτό το αποτέλεσμα.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Μάνταλος, Γιόχανσον, Πλατέλλας (76’ Ντίντακ), Μπουονανότε (34’ Γκάλο), Τζεμπούρ (67’ Αραβίδης)

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου (46’ Μπουλούτ), Κυριακίδης (75’ Ζαμπάσης), Τσιλιανίδης (60’ Λουκίνας), Πασάς, Βέλλιος

Κίτρινες: Πάσας, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Χουάντερσον

Κόκκινες: Μπακάκης (2 κιτρ.)

Διαιτητής: Δελφάκης

Βοηθοί: Ακρίβος, Καρατζίκας

Τέταρτος: Γιαννουλάκης