24.1
19:23

Νίκη ψυχής, έπεται συνέχεια

Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει το πρώτο της ντέρμπι, καθώς επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Πολύ πάθος από τους παίκτες της Ένωσης, που όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο τέλος. Σκόρερ ο Βάργκας, πολύ καλός ο Κολοβέτσιος. Ρεσιτάλ από τον κόσμο της Ένωσης.

Η Ένωση συνέχισε το νικηφόρο σερί της, νίκησε τον ΠΑΟΚ μπροστά σε 20.000 κόσμο και πλέον βάζει πλώρη για τα επόμενα δύσκολα ματς. Σκόρερ ο Βάργκας, πολύ καλός ο Κολοβέτσιος.

Είχε τον έλεγχο, σκόραρε ο Βάργκας

Με πολύ όρεξη και πάθος μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Βάργκας είχε την πρώτη καλή στιγμή, με το σουτ τυ να περνάει άουτ, ενώ στο 11ο λεπτό ο Γκάλο μπήκε στην περιοχή αλλά προτίμησε να κάνει σέντρα αντί για σουτ, την ιδία στιγμή που δεν ακολουθούσε την πορεία της μπάλας κανένας συμπαίκτης του.

Στο 18ο λεπτό ο Γιόχνασον με ωραία ενέργεια, πέρασε την μπάλα στον Αραβίδη, αλλά ο Βελίδης μάζεψε την μπάλα μπροστά στα πόδια του επιθετικού της ΑΕΚ, ενώ στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ ο Ανέστης έκοψε σωτήρια τον Ροντρίγκες που βγήκε σε τετ α τετ, μετά από λάθος του Άρθο.

Το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 35ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Σιμόες γύρισε την μπάλα και ο Βάργκας με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Βελίδη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση.

Μετά το γκολ, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυθμό του, αλλά η ΑΕΚ στεκόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και δεν του επέτρεψε να κάνει το παιχνίδι του.

Ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ τον πρώτο λόγο

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα δεν ήταν τόσο  καλό όσο το δεύτερο. Η ΑΕΚ δεν παρουσιάστηκε τόσο καλή, όσο στο πρώτο 45λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει χώρους και να πιέζει για το γκολ. Ωστόσο, ακόμα και έτσι η Ένωση ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις ευκαιρίες.

Στο 50ο λεπτό το σουτ του Μάνταλου πέρασε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Ένωση δημιούργησε ακόμα μια καλή ευκαιρία. Ο Τζεμπούρ πέρασε στον Μπαρμπόσα, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, αλλά το γυριστό σουτ του Γιόχανσον κόντραρε.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε το ρυθμό του, αλλά έβρισε μπροστά του μια πολύ καλά στημένη ΑΕΚ και έναν πολύ καλό Κολοβέτσιο, με το σουτ του Τζαβέλα στο 74ο λεπτό να καταλήγει στα χέρια του Ανέστη. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ δημιούργησε την μεγαλύτερη ευκαιρία της, με τον Αραβίδη να περνάει την μπάλα στον Μάνταλο, που την τσίμπησε σωστά, αλλά αυτή βρήκε στο δοκάρι και πέρασε άουτ. Στο 84ο λεπρό ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Μπερμπάτοφ χτύπησε εκτός φάσης τον Σιμόες και ο Γιάχος τον απέβαλε.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν… φωτιά. Ο ΠΑΟΚ παρότι έπαιζε με 10 παίκτες πίεζε, με τον Ανέστης στο 88ο λεπτό να σώζει την ΑΕΚ διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ μετά από σουτ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αραβίδης έδιωξε ξανά σε κόρνερ πάνω στη γραμμή.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (61΄Τζεμπούρ), Αραβίδης (90’ Σοϊλέδης), Μπαρμπόσα (90’ Μπουονανότε)

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ (77’ Κόστα), Τζαβέλας, Κοροβέσης, Τζιόλης (46’ Μπερμπάτοφ), Τσιμιρότ Χαρίσης, Μακ, Αθανασιάδης (70’ Ζαϊρο), Ροντρίγκες

Κίτρινες: Αθανασιάδης, Μάνταλος, Μακ, Ντίντακ, Μπερμπάτοφ, Χαρίσης, Αραβίδης

Κόκκινες: Μπερμπάτοφ

Διαιτητής: Γιάχος

Βοηθοί: Τάτσης, Δημητριάδης

4ος: Μήτσιος