23.1
17:05

Το έκανε ντέρμπι, αλλά νίκησε

Τα εύκολα δύσκολα έκανε για ακόμα μια φορά η Βασίλισσα, που κατάφερε τελικά να κερδίσει το Λαύριο με 90-82. Πολύ κακή αντίδραση των παικτών στην πίεση των φιλοξενούμενων που κυνήγησαν μέχρι τέλος το ματς. Κορυφαίος ο Μαυροειδής με 21 πόντους, 20 έβαλε ο Κούπερ. Στο μηδέν ο Κρίστμας.

Με μπροστάρη τον Κούπερ η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με την έναρξη του αγώνα κόντρα στον Λαύριο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ να είναι στο 10-10. Μετά από την ισοπαλία ο Μαυροειδής το πήρε πάνω του και κατάφερε με ένα σερί πόντων να κάνει το σκορ 20-11 δίνοντας προβάδισμα στην Βασίλισσα. Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει, με την ΑΕΚ να βρίσκει πάντα την απάντηση και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 26-16. Οι Κιτρινόμαυροι κυκλοφορούσαν πολύ ωραία την μπάλα στην επίθεση, πετυχαίνοντας πολύ ωραία καλάθια, ωστόσο στην άμυνα έδωσαν πολλά φάουλ στον αντίπαλό τους, στέλνοντάς τον συνέχεια στις βολές.

Το δεύτερο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ κύλισε όπως και το πρώτο. Η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο, ανέβαζε τη διαφορά στο σκορ, ωστόσο το Λαύριο έβρισε τον τρόπο να μειώνει την διαφορά και να παραμένει στο παιχνίδι. Μέχρι το 14ο λεπτό το Λαύριο είχε μειώσει στο 28-23 και στους πέντε πόντους, με την Ένωση μέσα σε δύο λεπτά να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στους 12 πόντους. Μέχρι και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι Κιτρινόμαυροι ήταν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά, αλλά το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ που του έδινε η Βασίλισσα και μείωσε στο 44-36, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Πάρα πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου για την ΑΕΚ, με τους παίκτες του Ζντοβτς να μένουν στα αποδυτήρια και το Λαύριο να… αλωνίζει στο γήπεδο. Μέσα σε δύο λεπτά το σκορ ήταν 44-41, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα στο σκορ. Ο Ζντοβτς προσπάθησε να ξυπνήσει τους παίκτες του με τάιμ άουτ, οι οποίοι ανέβασαν σιγά σιγά τον ρυθμό τους κάνοντας το 58-55, ωστόσο το Λαύριο πίεζε και έμενε κοντά στο σκορ. Το ματς έγινε ντέρμπι, με το 63-59 να δίνει περιθώρια στους φιλοξενούμενους να παλέψουν για τη νίκη και να παίξουν δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο για την ανατροπή, καθώς είδαν ότι πιέζοντας την ΑΕΚ, οι Κιτρινόμαυροι έκαναν πάρα πολλά λάθη.

Το ίδιο έργο επανέλαβε η ΑΕΚ και στο 4ο δεκάλεπτο. Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά από την Ένωση και κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο το σκορ στο 66-61, μένοντας στο παιχνίδι. Η Ένωση είχε ένα καλό ξέσπασμα και κατάφερε με τον Σάκοτα οδηγό να ανεβάσει ξανά τη διαφορά της στους 10 πόντους, πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Παρά το καλό της ξέσπασμα, η ΑΕΚ έχασε για ακόμα μια φορά το ρυθμό της με το Λαύριο να μειώνει και να πιέζει σε όλο το γήπεδο, ώστε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 77-73, με τον αγώνα να παίρνει φωτιά. Μεγάλο ρόλο στο σκοράρισμα της ΑΕΚ, έπαιξε το γεγονός ότι το Λαύριο συμπλήρωσε γρήγορα πέντε φάουλ και έτσι οι Κιτρινόμαυροι έβρισαν στόχο από τις βολές, καθώς δεν μπορούσαν αλλιώς να σκοράρουν. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 85-80, με το Λαύριο να πιέζει και να διεκδικεί το ματς. Τελικά παρότι καρδιοχτύπησε η Ένωση, με μεγάλη βοήθεια από τις βολές, πήρε τη νίκη με 90-82.

Διαιτητές: Σώμος, Γεωργιάδης, Συμεωνίδης

Δεκάλεπτα: 26-16, 44-36, 63-59, 90-82

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Κούπερ 20 (5 τριπ – 5 ασ), Χέρστον 8, Μαυροκεφαλίδης 10 (10 ριμπ.), Κατσίβελης 3, Μαυροειδής 21 (9 ριμπ.), Κριστμας, Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 9 (1), Κάρτερ 3 (1 τριπ. – 4 ασ), Σαρικόπουλος 3, Καλαμπόκης 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Χάμιλτον 4, Γιανκ 26 (2), Κρουμπάλι 10, Κέσελι 4, Σακελλαρίου 3, Νίξον 13 (1), Περάκης, Γιαννακόπουλος 2, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 6, Μπολντς 14 (2), Καπώνης.