23.1
17:39

Λάθη, λάθη και ήττα

Με τους τερματοφύλακες της ΑΕΚ να είναι σε κακή μέρα, η ομάδα γνώρισε την ήττα με 27-26 (με γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει) από τον Αερωπό Έδεσσας για την 14η αγωνιστική της Handball Premier και έχασε κι άλλο έδαφος από την κορυφή. Επηρεασμένη η Ένωση από τη διακοπή και τις απουσίες

Η διακοπή του πρωταθλήματος επηρέασε όπως ήταν αναμενόμενο τους παίκτες των δύο ομάδων, οι οποία μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι δίνοντας στα πρώτα λεπτά μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα.

Οι Κιτρινόμαυροι πέτυχαν κάποια γκολ με τους Μπακαούκα, Γεωργιάδη και Νικολαΐδη, ωστόσο η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε γρήγορα, με τον Αερωπό να βρίσκεται κοντά στο σκορ.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έδειχνε «μπερδεμένη» στο παρκέ, πράγμα που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι, με το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με 14-11.

Οι Μάγκες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πολύ γρήγορα κάλυψαν τη διαφορά των τριών τερμάτων που είχε η ομάδα της Έδεσσας, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο Αερωπός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα και η ΑΕΚ εκείνη που προσπαθούσε να μειώσει, κάτι που έκανε συνέχεια χωρίς να καταφέρει ποτέ στην ισοφάριση.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος με 27-26.