17.1
15:00

5Χ5 με Ανέστη οδηγό

Η ΑΕΚ συνέχισε το αήττητο σερί της, καθώς επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με Βάργκας και Μπαρμπόσα. Έπιασε ξανά πέναλτι ο Ανέστης. Με ψυχολογία και αποτελεσματικότητα στα ντέρμπι των ερχόμενων αγωνιστικών οι Κιτρινόμαυροι.

Η Ένωση πήρε ακόμα μια σημαντική νίκη και πλέον ξεκινάει τη σειρά των δύσκολων αγώνων της, χωρίς να έχει χάσει βαθμούς και με την ψυχολογία υπέρ της. Οι Κιτρινόμαυροι σκόραραν με τον Βάργκας στην πρώτη φάση που δημιούργησαν, με σέντρα πάρε-βάλε του Γιόχανσον και έκαναν το 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο με σουτ του Μπαρμπόσα. Σταθερός για ακόμα μια φορά ο Ανέστης που έπιασε ακόμα ένα πέναλτι, όταν το σκορ ήταν 1-0 και κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ.

Βάργκας σκόραρε, Ανέστης απέκρουσε

Σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε να μπει δυνατά στον αγώνα και να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ. Στην πρώτη φάση της αναμέτρησης στο 6ο λεπτό, ο Γιόχανσον έκανε μια πολύ ωραία σέντρα, με τον Βάργκας να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα και να ανοίγει το σκορ. Μετά το γκολ της Ένωσης, ο ΠΑΣ ανέβασε τον ρυθμό του, αλλά άφησε κενά στην άμυνα, με τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να τα εκμεταλλευτούν. Στο 17ο λεπτό, ο Βελλίδης με τριπλή απόκρουση είπε «όχι» στους Βάργκα, Γιόχανσον και Αραβιδη που προσπάθησαν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, με τον ΠΑΣ Γιάννενα, να απαντάει με φάσεις που δημιούργησε κυρίως με τον Μανιά, ωστόσο η άμυνα της Ένωσης ήταν σταθερή.

Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ακόστα έκανε τη σέντρα, ο Γκάλο βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Παπαδόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τσουκαλάς ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Ανέστης δήλωσε παρών, απέκρουσε το πέναλτι και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Λίγο αργότερα, στο 43’ ο Αραβίδης πέρασε τον Μπαρμπόσα, αλλά αυτός αντί να δώσει τον Βάργκας που ήταν στο ύψος του πέναλτι, σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ, με την ΑΕΚ να χάνει ακόμα μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Μετά το γκολ της ΑΕΚ, αλλά ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές φάσεις, με τον αγώνα να είναι πολύ ωραίος και να προσφέρει θέαμα στον κόσμο που τον έβλεπε.

Μπαρμπόσα ξανά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και να διεκδικήσει τον αγώνα, κάτι που όμως δεν κατάφερε.

Στο 58ο λεπτό ο Μιχαήλ έσπρωξε τον Μπαρμπόσα στην περιοχή, με το διαιτητή να μην δίνει το πέναλτι, με τον Πορτογάλο να «απαντάει» ένα λεπτό αργότερα. Ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα, ο Μπαρμπόσα έπιασε το απευθείας σουτ και έστειλε την μπάλα στην εστία του Βελλίδη, κάνοντας το 2-0 για την ΑΕΚ.

Μετά το δεύτερο γκολ της Ένωσης, ουσιαστικά ο αγώνας τελείωσε. Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα έριξαν τον ρυθμό τους, με τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να μην επηρεαστούν από αυτό.

Ο Πογέτ άλλαξε το σύστημα, παίζοντας με τρία στόπερ και 3-5-2, με την ΑΕΚ να μειώνει σταδιακά την απόδοσή της.

Από το 86ο λεπτό και μετά ο ΠΑΣ Γιάννενα έπαιζε με 10 παίκτες, με την Ένωση να απειλεί στο 92ο λεπτό με ένα σουτ του Γκάλο που πέρασε άουτ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Γιάκος (70’ Ηλιάδης), Μανιάς, Γαρουφαλιάς, Ακόστα, Τσουκαλάς, Σκόνδρας, Τζημόπουλος (46’ Κοζορώνης), Μιχαήλ, Λίλα (62’ Ναδάλες), Ιλιτς

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Σοϊλέδης, Αρθο, Κολοβέτσιος, Σιμόες (88’ Μπουονανότε), Γιόχανσον, Μάνταλος (66’ Λαμπρόπουλος), Βάργκας (46’ Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Κίτρινες: Λίλα, Σοϊλέδης, Σιμόες, Μάνταλος

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Επόπτες: Μερκενίδης-Πάτρας

4ος: Λαμπρόπουλος