16.1
16:35

Παίκτες χωρίς καρδιά…

Από το +24 η ΑΕΚ έχασε με 79-75 στο Παλατάκι από τον ΠΑΟΚ με τους Κιτρινόμαυρους να εμφανίζουν νοοτροπία ηττοπάθειας και να χάνουν δικό τους ματς. Όποιος δεν μπορεί να κάτσει σπίτι του…

Παίκτες κατώτεροι των περιστάσεων αποδείχθηκαν τελικά οι Κιτρινόμαυροι οι οποίοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη τεράστια διαφορά που «έχτισαν» στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ και έχασαν στην Πυλαία αδικώντας τους εαυτούς τους και την ομάδα.

Η Βασίλισσα μπήκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, έδειχνε να «καθαρίζει» από νωρίς το ματς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ ακόμα και 24 πόντους, όμως στην επανάληψη έδειξε ότι δεν ξέρει να διαχειριστεί τέτοια ματς. Διασώζεται ο Ντούσαν Σάκοτα ο οποίος από όπου σούταρε έμπαινε και ο Μαυροειδής που κυριάρχησε κάτω από το καλάθι του ΠΑΟΚ. Καλή δουλειά από Κρίστμας, μπορούσε να πάρει περισσότερο χρόνο ο Σαρικόπουλος που μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα παίζοντας καλές άμυνες.

Ο αγώνας

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της Βασίλισσα στο Παλατάκι, με τον Κάρτερ να ανοίγει το σκορ πετυχαίνοντας τρίποντο και τον Σαρικόπουλο μετά από δύο πολύ καλές άμυνες να κάνει το 5-2. Ο σέντερ της Βασίλισσας βοήθησε πολύ στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, μαρκάροντας τον Σχορτσιανίτη, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν στόχο για περίπου 2 λεπτά. Ο Κάρτερ ήταν εκείνος που στο 4’ ξεκόλλησε την Ένωση με τρίποντο (8-2), με τον ενεργητικό Κρίστμας να παίρνει τη σκυτάλη (11-5).  Ο ίδιος από τη γραμμή των 6.75 έκανε το 14-5 στο 6’, όμως ο Χάτσερ μείωσε σε 7-14 για τον ΠΑΟΚ. Στο 8’ ο Μαυροειδής μετά από ασίστ του Κούπερ έγραψε το 18-9, με τον Σάκοτα στη εκπνοή του δεκαλέπτου να κάνει το 25-13.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε. Ο αρχηγός είχα πάρει φωτιά και ότι σούταρε έμπαινε. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε στο 12’ το 32-14, με την Ένωση να φτάνει στους +20 (34-14) με τον Καλαμπόκη.Μέχρι τότε ο Μαυροειδής ήταν εκείνος που είχε αναλάβει τη θέση «5», και στο 15’ πέτυχε το 39-15. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε να ξυπνά και η ΑΕΚ να χαλαρώνει. Ο Κακαρούδης μείωσε σε 20-39 με τρίποντο. Ο Ντούβνιακ που είχε πάρει στις πλάτες του τους γηπεδούχους έκανε στο 17’ στο 25-40 και ένα λεπτό αργότερα, ο Μαργαρίτης με νέο τρίποντο το 28-42. Η Βασίλισσα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με ένα απίστευτο τρίποντο του Σάκοτα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 46-33 υπέρ της.

Άλλη ΑΕΚ εμφανίστηκε στο Παλατάκι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να γυρίζει άνετα το ματς και την  Ένωση να «κοιμάται» στην άμυνα. Στο 21’ ο Βασιλειάδης έκανε το 35-46, όμως οι Κάρτερ και Κρίστμας με τρίποντο και καλάθι αντίστοιχα έγραψαν το 51-35 για την ΑΕΚ. Ο Βασιλειάδης στο 24΄μείωσε σε 38-52, ο Λουκάς στο 26΄έκανε το 56-40, όμως ο ίδιος με καλάθι και φάουλ του στον Χάτσερ έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει ακόμα περισσότερο (44-56). Ο Σχορτσιανίτης έκανε το 49-56 και ο Χάτσερ με δύο συνεχόμενα καλάθια το 59-60.

Καμία αλλαγή για τη Βασίλισσα ούτε στην τελευταία περίοδο, παρά τις φωνές το Γιούρι Ζντοβτς για άμυνα και σουτ από τη περιφέρεια. Ο Μαυροειδής πέτυχε το 62-59, όμως η ΑΕΚ με δύο γρήγορα λάθη από Κάρτερ και Κατσίβελη άφησε τον ΠΑΟΚ να καραδοκεί (61-63). Στο 34΄οι Κιτρινόμαυροι έκαναν το 65-61, ο Κούπερ μετά από κλέψιμο το 67-61, όμως ο Ντούβνιακ μείωσε στο 36’ κάνοντας το 63-67. Τα λάθη της Ένωσης ήταν ανεπίτρεπτα, ο Βασιλειάδεις έκανε το 68-69 και ο Σχορτσιανίτης με δύο βολές έβαλε τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (70-69). Τη χαριστική βολή για την ΑΕΚ πέτυχε ο Χάτσερ 12’’ πριν το τέλος με τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 33-46, 59-60, 79-75

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 19 (8 ριμπ.), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 5, Δέδας 2, Μαργαρίτης 13, Κώττας, Σχορτσανίτης 8 (5 ριμπ.), Ντούβνιακ 11, Μάρκοβιτς, Χάτσερ 19 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Κούπερ 10 (4 ασίστ), Παπαντωνίου, Σάκοτα 15, Χέρστον, Μιλόσεβιτς 5 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10, Κάρτερ 9, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 14 (10 ριμπ.), Κρίστμας 8.