09.1
17:20

«Διπλό» με την ψυχή στο στόμα για τη Βασίλισσα

Ο Ντι Τζέι Κούπερ έκανε άνω κάτω την ομάδα με τη συμπεριφορά του με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κάνει τα εύκολα δύσκολα στην Τρίπολη και να πάρει μια αγχωτική νίκη (78-74) κόντρα στον Αρκαδικό παίρνοντας τον Άρη στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Σε μία έδρα που θεωρούνταν εξ’ αρχής επικίνδυνη, αφού ο Αρκαδικός «καιγόταν» για βαθμούς, η ΑΕΚ έκανε τη ζωή της δύσκολη, με το σκηνικό ανάμεσα σε Ζντοβτς και Κούπερ να αποδιοργανώνει τους Κιτρινόμαυρους.

Ο Ζντοβτς έκανε παρατηρήσεις στον Κούπερ στη δεύτερη περίοδο με τον παίκτη να αντιδρά άσχημα απαντώντας στον προπονητή του, με αποτέλεσμα ο Σλοβένος να τον στείλει στα αποδυτήρια με το κλίμα να είναι αρκετά έντονος. Η Ένωση από εκείνη τη στιγμή και έπειτα στηρίχτηκε στον Κατσίβελη, ο οποίος δεν πήρε ανάσες, δεν ήταν σε καλή ημέρα και υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής και Σάκοτα, καλός στην άμυνα ο Παπαντωνίου, μπορούσε και παραπάνω χρόνο ο Σαρικόπουλος.

Η αναμέτρηση

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να προηγείται με 4-2 και τον Μαυροκεφαλίδη να ισοφαρίζει. Η αστοχία ήταν αυτή που χαρακτήριζε και τις δύο ομάδες με τον Μαυροειδή να βάζει μπροστά την ΑΕΚ (5-4) και τον Σάκοτα να παίρνει θέση στο παρκέ και με δύο συνεχόμενα τρίποντο να ανεβάζει τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη ο Καββαδάς ήταν ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους τον οποίο δυσκολεύτηκε αρκετά να μαρκάρει ο Μαυροκεφαλίδης. Ο Χέρστον έκανε το 11-6 για τη Βασίλισσα στο 5’, ο Σάκοτα το 13-9 και ο Κάρτερ με τρίποντο το 14-9, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με την Ένωση να είναι μπροστά με 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ εμφανίστηκε εκτός τόπου και χρόνου. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα 6 λεπτά της περιόδου είχε πετύχει μόλις τρεις πόντους. Το σημαντικό ήταν ότι υπήρξε ένταση ανάμεσα σε Ζντόβτς και Κούπερ με τον Σλοβένο τεχνικό να στέλνει στα αποδυτήρια τον παίκτη. Στο αγωνιστικό μέρος ο Καββαδάς μείωσε σε 26-29, με τον Αρκαδικό να μετρά ένα σερί 8-3 στο 13’. Ο Κοψαύτης έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με τρίποντο (31-29) με την Ένωση στο 15’ να παραμένει κολλημένη στους 29 πόντους. Ο Παπαντωνίου, ο οποίος  ήταν αρκετά καλός στην άμυνα έκανε το 34-31 και ο Σάκοτα με τρίποντο ισοφάρισε. Ο Σαρικόπουλος έκανε το 40-40 με το ημίχρονο να λήγει με τον Αρκαδικό να βρίσκεται με μισό καλάθι μπροστά.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εκείνος που άνοιξε το τριτο δεκάλεπτο κάνοντας το 43-41 γα την Ένφση, με τον Μιλόσεβιτς να πετυχαίνει τρίποντο στο 23΄(46-44). Ο… κακός δαίμονας της ΑΕΚ, Βασίλης Καββαδάς ισοφάρισε, ο Λουκάς με νέο τρίποντο έκανε το 49-46, με τον Σάκοτα να ανεβάζει τη διαφορά στους +5. Η Ένωση εμφανίστηκε ανεβασμένη στην τριτη περίοδο, ο Μιλόσεβιτς έγραψε το 50-56 και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 8 πόντους μπροστά.

Η ΑΕΚ με τον Κάρτερ έκανε το 60-52, ο Μαυροειδής εκ των κορυφαίων της Βασίλισσας το 62-55 και ο Καλαμπόκης άνοιξε την ψαλίδα στους 10 πόντους πετυχαίνοντας τρίποντο στο 33’. Ο Στεφανίδης μείωσε σε 60-65 και ο Μαυροειδής μετά από κλέψιμο στον Καββαδά επανέφερε τη διαφορά στους 5 πόντους στο 36’. Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα στην Τρίπολη, ο Κατσίβελης έκανε λάθος και οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 63-67 με τον Όστρουμ, ο οποίος με ½ βολές έκανε το 66-676. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Λουκάς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ έκανε το 68-70, ο Παπαντωνίου πέτυχε ½ βολές και ο Μαυροειδής έκανε το φάουλ στον Όστρουμ ο οποίος έκανε το 70-71. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι, ο Αρκαδικός προσπάθησε με συνεχόμενα φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα να κλέψει την.. πατρίδα, ωστόσο η Ένωση κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να πάρει τη νίκη με 78-74.

Τα δεκάλεπτα:20-26, 41-40, 50-58, 78-474

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Καββαδάς 16(10 ριμπ), Βαν Όστρουμ 21, Κοψαύτης 5, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 3, Μπράουν 8, Νουουτίνεν 12, Καλλινικίδης 6, Τζουγκαράκης 3.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Κούπερ 4, Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 13, Χέρστον 5, Μιλόσεβιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 20, Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 8, Μαυροειδής