06.1
17:10

Βήμα πρόκρισης στην Λιβαδειά

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σοβαρή αυτή την φορά και κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό εκτός έδρας με 1-0, βάζοντας γερές βάσεις για τον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας στο ΟΑΚΑ. Το γκολ της νίκης από τον Βάργκας με υπέροχο σουτ.

Με τον Λεβαδειακό να πιέζει και την ΑΕΚ να αμύνεται ξεκίνησε ο αγώνας της Λιβαδειάς. Οι Κιτρινόμαυροι φάνηκαν σαστισμένοι από το καλό ξεκίνημα του αντιπάλου τους, προσπαθώντας σταδιακά να ανεβάσουν τον ρυθμό τους.

Στο 12ο λεπτό έγινε η πρώτη καλή φάση, με τον Μερεμπασβίλη να πιάνει ένα σουτ και τον Ανέστη να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ, με τον Λεβαδειακό να πιέζει και να μένει στην περιοχή της Ένωσης.

Στο 26ο λεπτό η Ένωση δημιούργησε την πρώτη της φάση. Ο Γιόχανσον βρήκε ωραία τον Τζεμπούρ, αυτός πάσαρε στον Μπουονανότε, το σουτ του οποίου όμως πέρασε άουτ.

Η άνοδος της απόδοσης της ΑΕΚ είχε ως αποτέλεσμα το γκο. Στο 30ο λεπτό οι Βάργκας, Μπαρμπόσα και Μπουονανότε συνεργάστηκαν μεταξύ τους, με τον πρώτο να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ και με την βοήθεια και του αέρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Από το γκολ και μετά οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν τον ρυθμό τους, πήραν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και δεν κινδύνευσαν μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Φάση καμία

Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ, με τους Κιτρινόμαυρους να αντιδρούν γρήγορα το ρυθμό τους και να καταφέρνουν να πάρουν τον έλεγχο.

Ωστόσο, οι παίκτες του Πογέτ ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί, καθώς ήθελαν να μην δεχθούν γκολ και αν καταφέρουν να σκοράρουν οι ίδιοι ξανά.

Ο Λεβαδειακός προσπαθούσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς να είναι αποτελεσματικός, με τον Πογέτ να πραγματοποιεί αλλαγές, καθώς το ματς ήταν δυνατό και ήθελε να δυναμώσει το κέντρο της ομάδας του, χωρίς να κινδυνεύσει να δεχθεί κάποιο τέρμα. Μοναδική φάση του αγώνα ήταν αυτή στο 86ο λεπτό με το σουτ του Μπακάκη να αποκρούει ο Τριτώντας.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αραβίδης βγήκε τετ α τετ με τον Τριτώντα, από πάσα του Κορδέρο, με τον βοηθό να δίνει λανθασμένο οφ σάιντ.

Η Ένωση κατάφερε τελικά αυτό που ήθελε, πήρε τη νίκη στην Λιβαδειά και πηγαίνει στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ έχοντας ένα μεγάλο αβαντάζ για την πρόκριση.

Οι συνθέσεις

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Μουλόπουλος, Μανωλάς (77’ Μεντί), Νικολάου (67΄Μαχαίρας), Στάθης, Τριποτσέρης, Γιάχιτς, Γιακουμάκης, Μάντζιος, Μερεμπασβίλι, Ντομοβτσίσκι (46’ Μπεν)

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Κορδέρο, Μπουονανότε (75’ Πλατέλλας), Γιόχανσον, Βάργκας, Μπαρμπόσα (73’ Σιμόες), Τζεμπούρ (67’ Αραβίδης)

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)

Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Τάτσης (Ηπείρου)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κάρτες

Κίτρινες: Μπουονανότε, Μάντζιος, Τζεμπούρ, Κορδέρο, Τριποτσέρης, Στάθης, Μουλόπουλος