03.1
17:57

Σφραγίδα Γιούρι Ζντοβτς

Τα λάθη στις επιθέσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκείνα που στοίχησαν στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, η οποία ηττήθηκε με 64-67 από τον Παναθηναϊκό. Η Βασίλισσα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση μπροστά σε 10.000 κόσμο, όπου απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο δέχτηκε μόλις 67 πόντους. Η εμπειρία ωστόσο των «πράσινων» φάνηκε όταν η μπάλα «έκαιγε»

Με καλάθι του Μαλίκ Χέρστον και κάνοντας το 2-0 ξεκίνησε η αναμέτρηση της Βασίλισσας κόντρα στον Παναθηναϊκό, μετά από καλή άμυνα του Λουκά στον Κούζμιτς. Οι «πράσινοι» είχαν κλείσει καλά τον Μαυροκεφαλίδη με αποτέλεσμα η ομάδα να δυσκολεύεται κάτω από το καλάθι και τους φιλοξενούμενους με τρίποντα να παίρνουν τη διαφορά (2-6) με Πάβλοβιτς και Καλάθη. Ο Μιλόσεβιτς πήρε σειρά στα τρίποντα και έφερε το ματς στα ίσια (7-7), όμως ο Φιλντέιν ξαναέδωσε προβάδισμα στο σκορ για τον ΠΑΟ (7-11). Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν στόχο για περίπου 2 λεπτά, με τον Σαρικόπουλο που μπήκε να βοηθήσεικάτω από τη ρακέτα να κάνει το 9-11, παίζοντας εξαιρετικές άμυνες.Ο Χέρστον με τρίποντο έκανε το 14-15 και ο Κάρτερ έβαλε μπροστά την Ένωση με 2 εύστοχες βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παππάς ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό (18-18), όμως ο Καλαμπόκης μετά από κόψιμο του Σάκοτα έκαν ετο 20-18. Ο Ραντούλιτσα στη συνέχεια πέτυχε τρίποντο, όμως ο Καλαμπίκης απάντησε στο 14’ κάνοντας το 25-23. Ο Λουκάς στο 16’ έγραψε το 27-23 ξεσηκώνοντας τον κόσμο, με τον Κάρτερ να συνεχίζει με απίστευτο κάρφωμα, ωστόσο κάπου εκεί οι Κιτρινόμαυροι ενθουσιάστηκαν και άφησαν τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει στο (31-31), με τον Φελντέιν να ευστοχεί σε 2 βολές και να δίνει το προβάδισμά στην ομάδα του (31-33). Ο Κούπερ με τρίποντο έκανε το 34-33, με τις δύο ομάδες να αποσύρονται για τα αποδυτήρια ισόπαλες (37-37).

Δείτε την live ροή της αναμέτρησης έτσι όπως σας την μετέφερε το AEK1924.gr

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έκαναν να βρουν στόχο για δύο λεπτά. Ο Διαμαντίδης στο 23’ έκανε το 37-39, όμως από εκεί και πέρα το ματς είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή και αυτός δεν ήταν άλλος από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο σέντερ της Βασίλισσας με 8 πόντους έκανε το 45-43, όμως ο Παπαγιάννης πήρε σειρά και έβαλε μπροστά τον ΠΑΟ (47-49) στο 28’. Ο Καλαμπόκης με τρίποντο ψυχολογίας έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ, διαμορφώνοντας το 50-49 του 3ουδεκαλέπτου.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν εκείνος που έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο. Με δύο δύσκολα καλάθια και τη βοήθεια του Γιάννη Καλαμπόκη στην άμυνα έδωσε αέρα 5 πόντων στην ΑΕΚ (54-49), όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά, έκανε λάθος στην επίθεση με τον Λουκά και τον Χέρστον και στο 34’ ο ΠΑΟ ισοφάρισε με τρίποντο του Καλάθη (54-54).Ο Φελντέιν τιμώρησε τα λάθη της ΑΕΚ στην επίθεση με τρίποντο, όμως ο Χέρστον απάντησε με κάρφωμα κάνοντας το 58-57 στο 35’. Η Βασίλισσα εμφάνισε πρόβλημα στις επιθέσεις και έχασε αρκετές ευκαιρίες να αυξήσει τη διαφορά, με τον Παπαγιάννη και τον Καλάθη να κάνουν το 58-63 στο 37’. Ο Λουκάς μείωσε σε 60-63, όμως ο Φώτσης έκανε το 60-65 δύο λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ήταν ο Σάκοτα, ο οποίος με τρίποντο (63-66)έβαλε ξανά την Ένωση στο ματς αναγκάζοντας τον Τζόρτζεβιτς σε τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε σε δύο επιθέσεις να μειώσει με τους Κούπερ και Λουκά και έτσι ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 64-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-37, 50-49, 64-67

ΑΕΚ (Γ. Ζντοβτς): Κούπερ 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 17, Κατσίβελης, Σάκοτα 6, Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 8, Μαυροειδής 8
Παναθηναϊκός (Σ. Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Φελντέιν 15, Γκιστ 7, Καλάθης 12, Κούζμιτς 1, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 8, Διαμαντίδης 4, Παπαγιάννης 8