03.1
14:51

Καλή χρονιά με τριάρα!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το 2016 με νίκη κόντρα στον Πλατανιά με 3-0, βάζοντας τις βάσεις για την δική της αντεπίθεση. Διπλός σκόρερ ο Μπαρμπόσα, ένα τέρμα από τον Τζεμπούρ και ακόμα ένα λανθασμένα ακυρωμένο.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά στην Κρήτη. Ο Μπαρμπόσα συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις με δύο γκολ, ενώ ο Τζεμπούρ που έπαιξε ως αλλαγή σημείωσε ακόμα δύο, με τον διαιτητή να μετράει μόνο το ένα. Δύο ωραίες αποκρούσεις μέτρησε ο Ανέστης.

Μπαρμπόσα και… γκολ

Φορτσάτοι μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας αμέσως τον έλεγχο της αναμέτρησης κόντρα στον Πλατανιά. Παρόλα αυτά, ο Πογέτ είχε παράπονα από τους ποδοσφαιριστές τους, καθώς δεν είχαν καλές πάσες στις τελικές προσπάθειες, κάτι που τους έκανε να μένουν μακριά από το γκολ.

Ωστόσο, στο 26ο λεπτό ο Αραβίδης έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, πέρασε στον Βάργκας, αυτός σέντραρε και ο Μπαρμπόσα με τακουνάκι από κοντά έκανε το 1-0, ανοίγοντας το σκορ στο γήπεδο των Περιβολιών.

Μέσα σε πέντε λεπτά η Ένωση κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Μπαρμπόσα να σκοράρει ξανά. Ο Αραβίδης βγήκε στην αντεπίθεση, του πέρασε ωραία την μπάλα και με ιδανικό πλασέ ο Μπαρμπόσα έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια ο Πλατανιάς ανέβασε τον ρυθμό του, με τον Μιλούνοβιτς στο 41ο λεπτό να πραγματοποιεί ένα πολύ καλό σουτ και τον Ανέστη να αντιδρά ιδανικά και να αποκρούει, κάτι που συνέβη και ένα λεπτό αργότερα με την σέντρα-σουτ του Ανκούλο.

Η Ένωση πήρε ένα ιδανικό προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με 2-0, ανεβάζοντας κατακόρυφα τον ρυθμό της μετά την αλλαγή που έκαναν στις πλευρές οι Βάργκας και Μπαρμπόσα και το ανέβασμα του Γιόχανσον πιο μπροστά στην μεσαία γραμμή.

Το… καθάρισε ο Τζεμπούρ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Πλατανιάς ανέβασε τον ρυθμό του και πίεσε, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πιέσει αρκετά. Στο 62ο λεπτό ο Κουλιμπαλί σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Γιόχανσον σούταρε, ο Σωτηρίου απέκρουσε, ο Τζεμπούρ από κοντά έκανε το 3-0, αλλά ο επόπτης ακύρωσε λανθασμένα το γκολ ως οφ σάιντ.

Ότι δεν έκανε ο Αλγερινός στο 73ο λεπτό, το έκανε στο 81’. Ο Γκάλο σένταρε από δεξιά και ο Τζεμπούρ από κοντά χωρίς να δυσκολευτεί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πλατανιάς πριν από το γκολ του Τζεμπούρ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Ράμο.

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Ιτούα, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Ανγκούλο (46’ Ράμος), Μιλούνοβιτς, Ντίνας (63’ Γουνδουλάκης), Μενδρινός

ΑΕΚ: Ανέστης, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Άρθο, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον (83’ Κορδέρο), Μάνταλος, Βάργκας (67’ Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα (67’ Λαμπρόπουλος), Αραβίδης

Κίτρινες: Μιλούνοβιτς, Ντίντακ, Ράμος (2), Κορδέρο