29.12
16:47

Νίκησε το ποδόσφαιρο!

Υπάρχουν παιχνίδια που σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα, ούτε οι πρωταγωνιστές της νικητήριας ομάδας. Αλλά κάτι ανώτερο… Κάτι διαφορετικό….Η Ένωση επικράτησε με 6-1 της Εθνικής Αστέγων, με το σκορ να είναι μικρής σημασίας, στέλνοντας το καλύτερο μήνυμα ενόψει των ημερών που έρχονται, ότι το ποδόσφαιρο μπορεί να νικήσει τα πάντα και «Μια μπάλα μπορεί να αλλάξει τον κόσμο».

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα 4-5 λεπτά του αγώνα στο ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν με υπομονή την μπάλα χωρίς ωστόσο να γίνεται κάποια «μεγάλη» φάση. Όλα αυτά μέχρι και το 10ο λεπτό, όπου η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ.

Ο Ανάκογλου έγινε ο τελικός αποδέκτης μιας ωραίας προσπάθειας των Κιτρινόμαυρων και από κοντά έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή, ύστερα από σουτ του Μπαρμπόσα που απέκρουσε ο Ζαρίφης.

Στη συνέχεια, η Εθνική Αστέγων είχε κάποια μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Ντούνη. Στο μεταξύ, όμως, ο Κορδέρο είχε κάνει με κοντινό σουτ το 3-0 για τον Δικέφαλο.

Ο Βάργκας με ωραίο φαλτσαριστό σουτ στο 27’ πέτυχε το τέταρτο τέρμα για την ΑΕΚ, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για κάποιο γκολ ακόμα.

Οι παίκτες της Εθνικής Αστέγων στην καλύτερή τους φάση στο πρώτο 45λεπτο δεν κατάφεραν να σκοράρουν, καθώς ο Ντούνης στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου μπλόκαρε το σουτ του Πετρόπουλου.

Ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν τόσο υψηλός όσο στο πρώτο, με την ΑΕΚ να χάνει κάποιες ευκαιρίες (καλύτερη αυτή με το γυριστό του Ανάκογλου) και την Εθνική Αστέγων να πιέζει για το πρώτο της γκολ.

Στο 65′ ο Γιαννούτσος έκανε το 5-0 για την Ένωση με σουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ επτά λεπτά αργότερα η Εθνική Αστέγων πέτυχε το πρώτο της τέρμα με τον Ταφίλη να ευστοχεί από τα 11 βήματα και τον κόσμο στο γήπεδο να αποθεώνει τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Τα επόμενα λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες, οι οποίες κυκλοφορούσαν την μπάλα. Στο 86′ ο Φγαιέ έκανε το 6-1 για τους Κιτρινόμαυρους με διαγώνιο πλασέ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ντούνης, Ντίντακ, Άρθο, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα, Κορδέρο, Ανάκογλου, Βάργκας.

Οι αλλαγές: Βούρας, Γροντής, Μαρκοπουλιώτης, Τζανετόπουλος, Ανδρεόπουλος, Γροντής, Φαγιέ, Γιαννούτσος.

Η ενδεκάδα της Εθνικής Αστέγων: Ζαρίφης, Γουατάρα, Μελέτης, Σίτσα, Ασημάκης, Ντανιούγκο, Παπαπαναγής, Αγγελής, Ταφίλης, Πετρόπουλος, Μπεσού.

Οι αλλαγές: Σοσάρι, Άλβαστ, Καϊάφας.