21.12
19:22

«Μαύρες» γιορτές

Φινάλε με ήττα έκανε η ΑΕΚ στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, καθώς ηττήθηκε με 2-1 στο ΟΑΚΑ από τον Λεβαδειακό, που γύρισε το ματς. Σκόρερ ο Γιόχανσον, που του ακύρωσαν ακόμα δύο γκολ.

Η Ένωση δεν κατάφερε να κλείσει με θετικό αποτέλεσμα το 2015, καθώς ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Λεβαδειακό με 2-1 στο ΟΑΚΑ, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε. Ακυρώθηκε κανονικό γκολ του σκόρερ, Γιόχανσον, ενώ το δεύτερο γκολ του Λεβαδειακού ξεκίνησε από φάουλ που δεν δόθηκε στον Μπαρμπόσα.

Πλέον οι Κιτρινόμαυροι έχουν το χρόνο για να ξεκουραστούν, να δουλέψουν με τον Πογέτ και όλα όσα ζητάει, την ίδια στιγμή που οι υπεύθυνοι πρέπει να ασχοληθούν με τις μεταγραφές που χρειάζονται να γίνουν.

Έβαλε δύο, μέτρησε το ένα

Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στο ΟΑΚΑ, πιέζοντας ψηλά την ΑΕΚ, με τον Ανέστη να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων και να μην αφήνει περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφερα να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, βγαίνοντας συνεχώς στην επίθεση.

Αυτό απέφερε καρπούς στο 16ο λεπτό, όταν ο Αραβίδης έκανε τη σέντρα, ο Γιόχανσον έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε για ακόμα μια φορά, γράφοντας το 1-0 για την ΑΕΚ.

Από το γκολ και μετά η Ένωση πίεσε για να σκοράρει ξανά,  ωστόσο δεν κατάφερε να το κάνει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να ανεβάσει τον ρυθμό του και να πιέσει για λίγα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ, με τον Ανέστη και την άμυνα του Δικεφάλου να μην του το επιτρέπουν.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της ξανά με τον Γιόχανσον, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ λανθασμένα, δίνοντας φάουλ.

Στραβά και ανάποδα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να διπλασιάσει τα τέρματά της και να πάρει τη νίκη, κάτι που όμως δεν κατάφερε.

Στο 60ο λεπτό ο Μπουονανότε έπιασε ένα δυνατό σουτ, χωρίς να βρίσκει στόχο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γιόχανσον έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ του να ακυρώνεται σωστά αυτή τη φορά ως οφ σάιντ.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ το έκανε στο 62ο λεπτό ο Τριποτσέρης. Ο Ανέστης βγήκε για να μπλοκάρει την μπάλα, την έχασε, ο Τριποτσέρης επωφελήθηκε και έκανε το 1-1.

Στο 69ο λεπτό ο Γκάλο έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Τσιντώτα να λέει ξανά «όχι», ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λεβαδειακός πήρε κεφάλι στο σκορ. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ που δεν δόθηκε πάνω στον Μπαρμπόσα, ενώ στη συνέχεια οι Κολοβέτσιος και Άρθο δεν αντέδρασαν σωστά με τον Ντομοβτσίσκι να το εκμεταλλεύεται και να γράφει το 2-1 για τον Λεβαδειακό.

Από το 2-1 και μετά η ΑΕΚ βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση, προσπαθώντας να ισοφαρίσει τον αγώνα, παίζοντας επιθετικά, με τον Λεβαδειακό να ρίχνει στο ματς όλους τους αμυντικούς που είχε.

Παρά την πίεση, η Ένωση δεν κατάφερε να σκοράρει, χάνοντας πολύτιμους βαθμούς από έναν θεωρητικά… εύκολο αντίπαλο.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ (84’ Σοϊλέδης), Σιμόες, Γιόχανσον, Μπουονανότε (70’ Πλατέλλας), Μπαρμπόσα (70’ Βάργκας), Τζεμπούρ, Αραβίδης

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Μουλόπουλος, Ούον, Τριποτσέρης, Μανωλάς, Νικολάου (87’ Καψάσκης), Στάθης, Γιακουμάκης, Ντομοβτσίσκι (72’ Γιάχιτς), Μίνγκα (46’ Παππάς), Μάντζιος