20.12
18:00

Όταν μπορούσε, ήταν αργά!

Οι «κοριτσάρες» της ΑΕΚ… «κοιμήθηκαν» στα πρώτα δύο σετ του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Εθνικής οδού και όταν ανέβασαν ρυθμό ήταν αργά. Ήττα με 3-1 στα σετ από τον καλύτερο Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ με κακή αντίδραση στο σερβίς και μέτρια υποδοχή έχασε το πρώτο σετ στο κλειστό της Εθνικής Οδού από τον Ολυμπιακό σχετικά εύκολα με τον τεχνικό της Ένωσης Μανώλη Ρουμειώτη να προσπαθεί να… «μαζέψει» τις αθλήτριες του ενόψει του δεύτερου σετ. Το 17,6% στο σερβίς της Ένωσης δείχνει τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες σε αυτό το πρώτο σετ όπου η ΑΕΚ ήταν κακή.

Χειρότερη κάθε προσδοκίας εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ στο οποίο ήταν και πάλι πολύ κακή στο σερβίς ενώ η υποδοχή της δεν την βοήθησε καθόλου. Ο Ολυμπιακός από την άλλη το εκμεταλλεύτηκε και κέρδισε εύκολα το σετ.

Στο τρίτο σετ ξύπνησε η ομάδα του Ρουμελιώτη, η οποία ανέβασε ρυθμό και κράτησε το σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ υπέρ της έχοντας μάλιστα βελτιώσει στο σερβίς της αλλά και την υποδοχή της. Κατάφερε λοιπόν να μειώσει στα σετ σε 1-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι αθλήτριες της Ένωσης πάλεψαν την ανατροπή ωστόσο ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και τελικά κατάφεραν να πάρουν το σετ αλλά και την καθαρή νίκη. Η ΑΕΚ από την άλλη πλήρωσε την αδράνεια της στα πρώτα δύο σετ του παιχνιδιού.

Τα σετ: 17-25, 9-25, 25-21, 22-25