19.12
14:46

Τα… χάλασε στο τέλος

Παρότι βρέθηκε να είναι ακόμα και έξι γκολ πίσω στο σκορ, βρήκε τη δύναμη, ανέκαμψε και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί, ωστόσο από την υπερπροσπάθεια που έκανε η ΑΕΚ, έμεινε από δυνάμεις και γνώρισε την ήττα από τον Διομήδη Άργους με 27-25 για την 13η αγωνιστική της Handball Premier. Ξεχώρισαν Γεωργιάδης, Νικολαΐδης και Γκατφί για την Ένωση

Ο Διομήδης Άργους ήταν εκείνος που μπήκε δυνατότερα στο παιχνίδι και από νωρίς πήρε μια διαφορά τερμάτων, την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι και τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί κι έπειτα η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνά της και προσπάθειες των Νικολαΐδη κυρίως, καθώς και Μπακαούκα έκανε το 6-11 πολύ γρήγορα 10-11. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα μετά από αυτό το ξέσπασμα της ΑΕΚ.

Το τελικό σφύριγμα του πρώτου 30λεπτου βρήκε τον Διομήδη να προηγείται με 14-13, αν και η Ένωση θα μπορούσε να είχε πάει ισόπαλη στα αποδυτήρια αν δεν έχανε κάποια σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν όλη την ώρα κοντά στο σκορ, με τον Διομήδη να έχει κυρίως το προβάδισμα και την Ένωση να απαντά με τους Μπακαούκα, Γκατφί, Νικολαΐδη και Γεωργιάδη στην επίθεση.

Μάλιστα, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν μετά από το ξεκίνημα του αγώνα να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν να προηγούνται με τρία τέρματα.

Όταν η ΑΕΚ μείωσε στο 27-25 είχε την ευκαιρία με τον Γεωργιάδη να φτάσει τη διαφορά στο γκολ, αλλά ο Λοΐζος του είπε «όχι» και στη συνέχεια της φάσης ο Μπακαούκας έκανε επιθετικό φάουλ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-6, 6-10, 9-11, 12-13, 13-14 (ημχ.), 15-15, 18-17, 18-19, 21-23, 23-25, 25-27

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Δούγιας, Γεωργιάδης 5, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Κοροβέσης, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης 4, Πασσιάς 5, Μούγιτς, Άντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 2, Μυλωνάς 8, Σεϊρεκίδης 2, Λοίζος, Παπαδόπουλος Αδαμ 4, Δάσκαλος.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 57:50 Ντάσεβιτς (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 1/1-5/5.