17.12
19:20

Κάρφωσε 2 τέτοια στον διορισμένο Ντιέγο!

Όταν ο Μπουονανότε σκοράρει με προσωπικές ενέργειες, τα τέρματά του είναι μοναδικά. Ο Αργεντινός ήταν εξαιρετικός, πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τη σοβαρή ΑΕΚ σε εκτός έδρας θρίαμβο με 5-0 επί της ΑΕΛ. Το άλλα τέρματα σημείωσαν ο Τζεμπούρ, ο Βάργκας και ο Μάνταλος, στο πρώτο του στη σεζόν! Τα λέμε στο δεύτερο γύρο με τους αιώνιους καταστροφείς τους ποδοσφαίρου.

ΑΕΚ και Λάρισα πήραν τα εισιτήρια για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, με την Ένωση να νικάει 5-0 και να τερματίζει στην πρώτη θέση. Γκολάρες από τον Μπουονανότε. Ανεβασμένος ο Τζεμπούρ που άνοιξε το σκορ, με τον Βάργκας να βάζει ένα γκολ που κυνηγούσε και τον Μάνταλο να διαμορφώνει το τελικό 5-0.

Ξεκίνησε ορεξάτη

Με πολύ ενέργεια ξεκίνησε το ματς κόντρα στην Λάρισα η ΑΕΚ, θέλοντας να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση πρωτιά. Οι Κιτρινόμαυροι χρειάστηκαν περίπου δέκα λεπτά ώστε να βρουν τα πατήματά τους και στη συνέχεια δημιουργούσαν την μια φάση μετά την άλλη.

Στο 18ο λεπτό ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα και ο Τζεμπούρ με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην εστία του Πατσογιώργου, γράφοντας το 1-0.

Στη συνέχεια η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η ΑΕΚ δεν της άφησε περιθώρια. Μάλιστα, στο 36ο λεπτό οι Κιτρινόμαυροι είχαν και διπλό δοκάρι στην ίδια φάση. Ο Μπουονανότε εκτέλεσε το φάουλ, ο Σοϊλέδης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Βάργκας με γυριστό σουτ την έστειλε ξανά στο δοκάρι του Πατσογιώργου.

Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες της ΑΕΚ να το κάνουν στο 36ο λεπτό, το έκανε λίγο αργότερα ο Μπουονανότε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον αντίπαλό του και με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

ΓΚΟΛάρα Μπουονανότε

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΑΕΚ ξεκίνησε εξίσου δυνατά, ωστόσο μετά το 3-0 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Βέβαια, η γκολάρα που έβαλε ο Μπουονανότε ήταν αρκετή.

Στην πρώτη φάση του δεύτερου 45λέπτου, ο Βάργκας βγήκε τετ α τετ με τον Πατσογιώργο, ο οποίος του είπε ξανά «όχι», ωστόσο δεν συνέβη το ίδιο και με τον Μπουονανότε.

Στο 54ο λεπτό ο Νάνος της ΑΕΚ μάγεψε και έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Ο Μπουονανότε πήρε την μπάλα πέρασε δύο αντιπάλους του και με ένα τρομερό σουτ την έστειλε πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα της Λάρισας, παίρνοντας τα συγχαρητήρια ακόμα και από τους αντιπάλους του.

Παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, η Ένωση κατάφερε να σκοράρει ξανά. Συγκεκριμένα στο 88ο λεπτό ο Μάνταλος πέρασε την μπάλα στον Βάργκας, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και σημείωσε ένα γκολ που το ήθελε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί! Ένα λεπτό αργότερα, ο Τζεμπούρ πέρασε την μπάλα στον Μάνταλο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Πατσογιώργο και έγραψε το 5-0.

Λάρισα: Πατσογιώργος, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Σουλιώτης, Μανακούσιος, Χάμος, Λαμπρόπουλος (62’Ναγιάρ), Ροβίθης, Πάτο, Κουτσιανικούλης (62’ Μπόγιοβιτς), Καμπλιώνης (67’Μασούρας)

ΑΕΚ: Ανέστης, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κορδέρο, Σιμόες (58’ Φαγέ), Βάργκας, Πλατέλλας (71’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπουονανότε (76’ Μάνταλος), Τζεμπούρ

Κίτρινες: Λαμπρόπουλος Α., Λαμπρόπουλος Β