16.12
18:49

Νίκη μαγκιάς αν και αποκλεισμένοι!

Οι μπασκετμπολίστες της ΑΕΚ νίκησαν (75-71) την παγωμάρα της είδησης του αποκλεισμού ενώ το ματς τους παιζόταν, επέστρεψαν από το -17 και πήραν μία σημαντική αλλά δυστυχώς όχι και καθοριστική νίκη επί της Νεπτούνας. Με σοφότερες επιλογές στο σχεδιασμό και καλύτερη καθοδήγηση, η πρόκριση δεν θα είχε χαθεί.

Δύο λεπτά χρειάστηκαν για να μπορέσει να ανοίξει το σκορ στο ΟΑΚΑ, με τη Νεπτούνας να κάνει το 0-2 με τον Μαζέικα και να συνεχίζει το σερί της. Ο Σαρικόπουλος μείωσε σε 5-7 για την ΑΕΚ και ο Χέρστον ήταν εύστοχος σε δύο βολές στο 5’ (7-12). Ο Κάρτερ λίγο αργότερα με μείωσε στο καλάθι, κάνοντας το 9-12, με τον Κατσίβελη να κλέβει στο 8’ και τον Κάρτερ να βάζει μπροστά την Ένωση με 15-12. Στο 9’ ο Παπαντωνίου με ένα σερί 4-0 έκανε το 22-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Λουκάς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τον Γιουίν να μειώνει στο 14’ (26-25). Ο Μαυροειδής σημείωσε το 28-25, όμως ο Μπιρούτα στον 15’ έβαλε τη Νεπτούνας μπροστά (28-29). Στο 17’ ο Μιλόσεβιτς πέτυχε τρίποντο ανάσα για την ΑΕΚ (32-31), με τον Ζαβάκας στο 18’ να απαντά (32-34). Ο Παπαντωνίου λίγο πριν το τέλος της αναμέτρηση έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον Λουκά να κερδίζει το φάουλ και να διαμορφώνει το 33-34 του ημιχρόνου.

Πάγωσε το ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ δεν μπήκε ποτέ στο τρίτο δεκάλεπτο, με το μυαλό όλων εντός παρκέ και στον πάγκο να βρίσκεται στο ματς ανάμεσα στη Νίζνι και τη Γαλατασαράι. Οι Τούρκοι παρά το γεγονός ότι κέρδιζαν με μεγάλη διαφορά στο σκορ, τελικά άφησαν τη Νίζνι να πάρει τη νίκη, με τους Κιτρινόμαυρους να χάνουν την πρόκριση. Η Ένωση βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 17 πόντους, ωστόσο χάρη στο φιλότιμο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη μείωσε σε 53-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο κόσμος όπως ήταν λογικό αντέδρασε, υπήρξαν φωνές κατά του προπονητή, ενώ αρκετοί ήταν εκείνοι που αποχώρησαν από το γήπεδο.

Ο Λουκάς ήταν εκείνος που μείωσε σε 55-60 στην αρχή της τελευταίας περιόδου και εκείνος που κρατούσε την ΑΕΚ ζωντανή. Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 57-63 στο 34’, όμως ο Κάρτερ στην επόμενη φάση δέχτηκε την τάπα και έχασε την επίθεση για την Ένωση. Ο Καλαμπόκης με τρίποντο έκανε στο 66-60 στο 35’, ο Κάρτερ το 63-66 και στη συνέχεια ο ίδιος μείωσε στον πόντο (65-66). Ο Λουκάς με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα (68-67), με τον Μιλόσεβιτς να κλέβει και τον Κάρτερ να κάνει το 70-67 στο 37’, όμως ο Ζαβάκας μείωσε σε 71-70 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Καλαμπόκης με 2/2 έκανε το 73-70 και ο Λουκάς το τελικό 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27, Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 2

Νεπτούνας (Ν. Αντομάιτις): Γιούινγκ 22, Σίσκνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζιούνας 5, Μπάντερ 5, Σαρακάουσκας 1, Ζαβάκας 11, Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπιτκεβίτσιους 3