12.12
19:29

Κλοπή και απάτη

Στο πρωτάθλημα που ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι που δεν υπάρχουν και βάζει γκολ που δεν μετράνε, η ΑΕΚ στερείται ΚΑΘΑΡΩΝ τερμάτων που δίνουν νίκες. Δεν της δόθηκε επίσης καθαρό πέναλτι.

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Πανιώνιο, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 64ο λεπτό, λόγω αποβολής του Άρθο. Το γκολ της Ένωσης σημείωσε ο Μπαρμπόσα στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας τον αγώνα. Δεν δόθηκε πέναλτι στην Ένωση στο πρώτο ημίχρονο σε ανατροπή του Γιόχανσον, ενώ τις ακυρώθηκε και ένα του Αραβίδη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Είχε τον έλεγχο, έμεινε πίσω

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά στον αγώνα κόντρα στον Πανιώνιο, έχοντας τον έλεγχο και πιέζοντας συνεχώς. Το ματς παιζόταν στο μισό γήπεδο, με τους Κιτρινόμαυρους να κυκλοφορούν την μπάλα, προσπαθώντας να φτάσουν στην εστία του Διούδη.

Ωστόσο, η μοναδική καλή στιγμή που είχε η Ένωση ήταν στο 16ο λεπτό, με τον Διούδη να βρίσει ελάχιστα την μπάλα στο σουτ του Μπαρμπόσα στέλνοντάς της κόρνερ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Πανιώνιος ανέβαζε τον ρυθμό του, η ΑΕΚ έκανε λάθη και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν χώρους στο γήπεδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το γκολ στο 37ο λεπτό.

Ο Μπουμάλ έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μπαρόχα. Από το 1-0 και μετά ο Πανιώνιος πήρε ψυχολογία, οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούσαν να βρουν τον ρυθμό τους, αλλά δεν κατάφεραν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσουν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν δόθηκε πέναλτι στον Γιόχανσον, στα πρώτα λεπτά του αγώνα και όταν το σκορ ήταν ακόμα 0-0.

Της στοίχησε η αποβολή

Αποφασισμένοι να γυρίσουν αγώνα μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό της επανάληψης. Η πίεση και η υπεροχή της ΑΕΚ μετατράπηκε σε γκολ στο 56ο λεπτό. Ο Μπαρμπόσα έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη, κάνοντας το 1-1.

Η Ένωση είχε ανεβάσει το ρυθμό της και πίεζε ώστε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο η δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Άρθο στο 68ο λεπτό, άλλαξε τις ισορροπίες.

Από εκείνο το λεπτό και μετά ο Πανιώνιος ανέβασε τον ρυθμό του, με τους παίκτες της ΑΕΚ να πιέζουν για το γκολ, αφήνοντας χώρους στην άμυνά τους μιας και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Η ΑΕΚ στο 90ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Αραβίδη, ωστόσο  δεν μέτρησε λόγω… φάουλ που είχε… γίνει.

Οι συνθέσεις

Πανιώνιος  (Ουζουνίδης): Διούδης, Μπακασέτας (64’ Καραμάνος), Μπουμάλ, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Σιώπης, Ρισβάνης, Οικονόμου, Ανσαριφάρντ, Βλάχος, Μασούρας (79’ Βιγιάλμπα)

ΑΕΚ (Πογέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Άρθο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα (70’ Λαμπρόπουλος), Αραβίδης, Τζεμπούρ (85’ Σοϊλέδης)