09.12
18:28

Το έκανε ντέρμπι, αλλά κέρδισε

Μπορεί να «καρδιοχτύπησε» αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά όταν έπρεπε η ΑΕΚ έδειχνε την ανωτερότητά της πετυχαίνοντας μια σημαντική νίκη κόντρα στον Πανελλήνιο με 28-25 για την 11η αγωνιστική της Handball Premier. Καθοριστικός ο Αντωνιάδης στα τελευταία λεπτά, σε καλή μέρα Γκατφί και Νικολαΐδης

Τη διάθεσή της να παίξει χάντμπολ και να πάρει τη νίκη έδειξε από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ, η οποία απέκτησε από νωρίς μια διαφορά δύο τερμάτων που διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι δύο ομάδες μπορεί να αντιμετώπιζαν προβλήματα στις άμυνές τους, όμως οι Κιτρινόμαυροι στην επίθεση δεν είχαν ιδιαίτερες δυσκολίες με τους Γκατφί και Μπακαούκα να σκοράρουν.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Ένωση να προηγείται με 17-15 του Πανελληνίου, με τον Πλεχ να έχει μεγάλη συμβολή στο αποτέλεσμα, καθώς πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Ένωση έχασε γρήγορα αυτή τη διαφορά που είχε, με τον Πανελλήνιο να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθη και να πετυχαίνει το ένα γκολ μετά το άλλο.

Μάλιστα, δέκα λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται κιόλας στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά μίλησε… η φανέλα και ο Αντωνιάδης.

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε 5 στις 5 αποκρούσεις (!) και έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του με 28-25.