09.12
19:10

Σίγουρη πρόκριση, την έκανε θρίλερ

Οι λάθος επιλογές στις διαδοχικές αλλαγές ξένων από τον Σάκοτα που άφησαν την ομάδα χωρίς πλέι μέικερ, η απουσία τεσσάρων παικτών και το μοιραίο λάθος του κορυφαίου Καλαμπόκη, έστησαν την ΑΕΚ στον τοίχο. Δεν αρκεί απλά η ΑΝΑΓΚΑΙΑ νίκη στο τελευταίο ματς επί της Νεπτούνας αλλά και ένας ή δύο συνδυασμοί αποτελεσμάτων σε άλλα ματς.

Έμπλεξε η ΑΕΚ, η οποία είχε την ευκαιρία τουλάχιστον να πάει στην παράταση την αναμέτρηση με τη Χάποελ, ωστόσο ένα λάθος του Καλαμπόκη της στοίχισε την ευκαιρία να προσπαθήσει για το «διπλό» μέχρι το τέλος.

Βέβαια το λάθος δεν ήταν αυτό που έφερε την ήττα, καθώς η Ένωση, πέρα από τις δύο σημαντικές απουσίες των Κάρτερ και Σάκοτα, αλλά και των Κούπερ και Άρμστεντ που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής, δεν είχε σε καλή ημέρα τον Λουκά, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα και ηταν απίστευτα άστοχη, έχοντας 6/21 τρίποντα.

Ο αγώνας

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση με τους Μαυροειδή και Κατσίβελη να γράφουν ένα 4-0 σερί. Ωστόσο η Ένωση πλήρωσε τα δύο απανωτά λάθη στο 2’ και ισοφαρίστηκε από τη Χάποελ. Ο Λουκάς με τρίποντο έκανε το 7-6, όμως ο Τζάνινγκ απάντησε άμεσα και έβαλε την ομάδα του μπροστά (9-7). Στο 6’ η δύο ομάδες ήταν χέρι χέρι στο σκοράρισμα, με τον Ελιγιάχου να παίρνει τη Χάπολε στην πλάτη του και να της δίνει «αέρα» πετυχαίνοντας συνολικά 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Χαλπερίν στο 9’ έκανε το 29-18, με τη διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά στο +11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Νώντας Παπαντωνίου πήρε θέση στο παρκέ για να βοηθήσει περισσότερο στην προβληματική άμυνα της Ένωσης και τα κατάφερε περίφημα. Μετά από κλέψιμο του ο Καλαμπόκης έκανε το 31-22 και ο Χέρστον κέρδισε καλάθι και φάουλ στο 12’, χωρίς ωστόσο να εκμεταλλευτεί τη συμπληρωματική βολέ (33-24). Ο Αμερικανός στο 13’ μείωσε σε 35-28, όμως δύο χαμένα ριμπάουντ της ΑΕΚ σπατάλησαν το χρόνο, χωρίς ωστόσο η Ένωση να δεχθεί καλάθι.Το λάθος του Λουκά διόρθωσε ο Χέρστον με τον Καλαμπόκη να μειώνει σε 35-30, με τη Χάποελ να πυροβολεί από μακριά και τους Τζάνινγκ και Ρόουάντ να γράφουν το 43-34. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Παπαντωνίου πέτυχε ½ βολές και με τον Μαυροειδή να κάνει το 43-37 του ημιχρόνου.

Με δύο άστοχα τρίποντα ξεκίνησε η ΑΕΚ το 3ο δεκάλεπτο, με τον Σμιθ να κάνει το 46-37 στο 22’ και τον Λουκά να μειώνει ένα λεπτό αργότερα σε 46-39. Η αναμέτρηση διακόπηκε λόγω τεχνικού προβλήματος με τους Μαυροειδή και Καλαμπόκη να μειώνουν στους 4 (48-44) στο 25’.Ο Μαυροειδής έκανε το 50-46, όμως από λάθος του στο 27’ οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά με τον Σμιθ (54-46). Ο Τζάνινγκ με τρίποντο εκανε το 57-48, όμως ο Μιλόσεβιτς απάντησε μειώνοντας (59-51). Κατσίβελης και Λουκάς έγραψαν το τελικό 61-55 του 3ου δεκαλέπτου.

Ένα λάθος του Παπαντωνίου στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ανέβασε τη διαφορά ξανά για τη Χάποελ, με τον Καλαμπόκη να ευστοχεί στη συνέχεια σε 2 βολές (65-57). Η ΑΕΚ ήταν άστοχη στις προσπάθειες της, με τον Καλαμπόκη να δέχεται τάπα στο 33’ και τους γηπεδούχους να κάνουν το 67-56. Κάπου εκεί Λουκάς και Μιλόσεβιτς με 2 συνεχόμενα τρίποντα έκανα το 67-63 στο 34’. Ο Μαυροειδής με 2/2 βολές έκανε το 71-67, ο Καλαμπόκης πέτυχε τρίποντο (74-72), με την ΑΕΚ να μειώνει στους 2 πόντους με τον Λουκά (80-78). Ο Μιλόσεβιτς έκλεψε  τη μπάλα παίζοντας καλή άμυνα, όμως το λάθος του Κάλαμπόκη έκανε το τελικό 82-78 για τη Χάποελ με τον Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 43-37, 61-55, 82-78

Χάποελ (Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ, Ρόουλαντ 17, Ελιγιάχου 22 (8 ριμπ.), Χαλπερίν 9, Τίμορ, Σμιθ 14 (9 ριμπ.), Τζάνινγκ 16, Φίσερ.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Άτιτς, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 8 (8 ριμπ.), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 16 (9 ριμπ., 6 ασίστ), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 9 (6 ασίστ), Καλαμπόκης 15, Μαυροειδής 15.

Τα σενάρια πρόκρισης της Βασίλισσας

Η ΑΕΚ μετά την ήττα από τη Χάποελ «έμπλεξε» στα σενάρια για πρόκριση στη φάση των «32».

Σενάριο 1: Με νίκη κόντρα στη Νεπτούνας στο ΟΑΚΑ, νίκη της Χάποελ κόντρα στην Κράσνι και ήττα της Νίζνι από τη Γαλατασαράι περνάει στην επόμενη φάση.

Σενάριο 2: Νίκη της ΑΕΚ κόντρα στη Νεπτούνας και ήττα της Χάποελ, η Βασίλισσα βρίσκεται στους «32».

Σενάριο 3: Ήτα της ΑΕΚ, ήττα της Χάπολε και ήττα της Νίζνι, η Ένωση μένει εκτός των «32».

Σε κάθε περίπτωση η ΑΕΚ πρέπει να κερδίσει στο ΟΑΚΑ.