07.12
07:29

Κλωνοποιήστε τον Λουκά!

Πένυ Μακρή

Μόνος του και όλοι τους ήταν χθες ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος για ακόμα μια φορά ήταν ο κορυφαίος της Βασίλισσας και λόγω εκείνου η ομάδα στάθηκε αξιοπρεπώς στο ΣΕΦ, κρατώντας το σκορ σε νορμάλ επίπεδα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στο ΣΕΦ και με το γρήγορο 9-0 σερί που έκανε ο Ολυμπιακός αρκετοί ήταν εκείνοι που πίστεψαν και δικαίως ότι η ΑΕΚ δεν πρόκειται να φύγει με λιγότερους από 20 πόντους διαφορά στην ήττα.

Ωστόσο ο Λουκάς είχε άλλη άποψη. Μπορεί να μπήκε στο παιχνίδι.. νωθρά, έχοντας 0/5 σουτ και 4 πόντους από βολές, ωστόσο έδειξε πως όταν δεν σου βγαίνει κάτι βρίσκεις άλλους τρόπους να το καταφέρεις.

Ο Μαυροκεφαλίδης είχε κλειστεί από την άμυνα του Ολυμπιακού και δυσκολευόταν να μπει στο καλάθι, με αποτέλεσμα να δοκιμάζει πιο μακρινά σουτ. Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, όταν οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να γυρίσει το ματς, να μειώσει από τους 15 πόντους στους 6, αποδεικνύοντας ότι η ήττα δεν του ταιριάζει.

Σε συνολικά 33:30 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, είχε ένα κλέψιμο και 4 κερδισμένα φάουλ.